Zařizujeme terárium pro suchozemskou želvu návod

Pokud jste se rozhodli chovat suchozemskou želvu, musíte jí nejdříve zajistit prostor, ve kterém se jí bude dařit. Nejčastěji je to terárium. Velikost terária se odvíjí od velikosti želvy. Pokud je želvička ještě malinká, stačí nám menší terárium. Ale jak želva poroste, musíme jí přizpůsobovat prostor, takže kdo chce investovat předvídavě, založí už rovnou větší terárium a má na delší dobu vystaráno. Snažíme se vytvořit náhradní prostor podobný jako mají želvy v přírodě.
Substrát a kameny – podlaha pro želvy
Na dno terária rozvrstvíme z větší části substrát a menší část neostré kamínky. Je dobré obě části od sebe něčím oddělit, aby při pohybu želva kamínky nerozházela do substrátu. Základem substrátu bývá kvalitní lignocel, který koupíme v cihličce slisovaný a necháme ho v kyblíku nabobtnat přidáním vody. Potom jej smícháme s dílem žlutého písku. Tím je substrát pro želvu vhodnější, jelikož písek lépe zadržuje požadovanou vlhkost. Správné vlhčení substrátu předchází u želv dehydrataci.
Posviťme si na ně
Do terária dále zabudujeme velmi potřebné osvětlení. Jednak to musí být tzv. denní světlo, dále výhřevné světlo a UV světlo, které želvy potřebují jako náhražku slunečního záření, které jim zajistí správný vývoj kostí a krunýře a nedochází tak k rachitidě.
Místo, kde je teplo, místo, kde je chladno
Želva musí mít možnost střídat tzv. teplou zónu a studenou zónu. Sama si vybere, kde je jí dobře. Proto zdroje tepla umístíme na jedné straně a druhou část terária necháme chladnější. Zakoupíme i teploměr a vlhkoměr. Nejlepší jsou takové, které se dají připevnit přímo zevnitř na sklo terária. Nezapomínáme ani na misku s vodou, která nesmí být příliš hluboká, aby nedošlo k převrácení a utopení želvy.Velikost misky s vodou volíme úměrnou podle velikosti želvy, jelikož želva chce nejen pít, ale někdy i do misky vleze a ve vodě ráda chvíli pobude. Stává se, že se tam i vyprázdní, proto je nutné často misku s vodou kontrolovat a vodu měnit či doplňovat.
Dopřejte jim soukromí
Želvě můžeme dát do terária také nějaký úkryt – zakoupit domeček nebo z kamení vytvořit místo, kam by zalezla. Vhodné je třeba zakoupit též větší květináč, který podélně zahrabeme přímo do substrátu tak, že si želva do něj vleze, má nad sebou jakoby boudičku a zároveň se může do substrátu zahrabat podle libosti.
Další dekorační prvky jsou již méně nutné, avšak estetické. Můžeme použít na stěnu terária např.terarijní tapetu, přidat vhodné živé nebo i umělé rostlinky atd. Je to jen na naší fantazii.