Zařizujeme terárium pro chov vodních želv návod

radyweb.cz

Ti, kdo si chtějí pořídit vodní želvu, musí zařídit vše pro její spokojený život. K tomu slouží tzv.akvaterárium. Vodní želvy potřebují speciální prostředí, musíme jim proto přizpůsobit vhodné vybavení i péči.

Voda, základ života
Hlavní podmínkou pro chov vodní želvy je kombinace terária s akváriem, tedy akvaterárium. V každém případě je kromě suché plochy nutností jezírko, nejlépe s plynulým vstupem ze suché části do vodní plochy. Není radno do jezírka umístit nějaké další živočichy, vodní želva by je mohla lovit. Jezírko by mělo být tak hluboké, aby se želva mohla celá ponořit pod hladinu. Jelikož jsou vodní želvy tvorové teplomilní, snažíme se teplotu vody udržet stabilně v hodnotách 20 – 27 stupňů. Přidáním UV lampy nad suchou část akvaterária nahradíme sluneční svit, takže se želvy mohou pod zdrojem UV světla spokojeně vyhřívat.

Vytvořte želvám „výběh“
Je dobré vytvořit v akvateráriu různé ostrůvky, kam si želva může libovolně vylézt a odpočívat. Především musíme zvážit velikost akvaterária, neboť vodní želvy rychle rostou a v dospělosti mohou být až 25 cm velké. Proto potřebují poměrně velký prostor k životu. Zpravidla bývají samci menší než samice.

Potrava pro vodní želvy
Vodním želvám zajistíme vždy vhodnou potravu. Nejlepší jsou směsky sušeného krmiva zakoupené v prodejnách zverimexu. Mražené perloočky nebo komáří larvy jsou pro ně taktéž pochoutkou. Nepohrdnou ani rybím filé, žížalou či živou rybičkou. Ale přidávat můžeme též rostlinnou potravu a to třeba listy pampelišek či salátu. Kouskem ovoce můžeme vodní želvě občas také jídelníček zpestřit. Nezapomínáme na minerální a vitamínové výrobky určené přímo želvám. Tím se udrží jejich kondice a budou zdravější.

Vodní želvy nijak zvláště netrpí samotou, ale pokud pořídíme želvy dvě, nebude to na škodu. Hlavně pravidelně o želvy musíme pečovat , udržovat stále v čistotě akvaterárium, k tomu je dobré pořídit filtr do akvárií. Vodní želvy se dají pořídit za nízkou cenu, ale musíme zvážit, že se dožívají až patnácti let. Proto jim musíme opatřit vhodný prostor pro jejich dlouhý a spokojený život u nás doma.