Zařizujeme terárium pro chov hadů návod

radyweb.cz

Pokud se rozhodneme chovat nenáročného hada, jako je např. užovka nebo korálovka, je potřebné zakoupit terárium. Malý had si vystačí v malém teráriu, ale většinou roste jako z vody a vy budete nuceni zakoupit větší terárium. Proto není na škodu koupit rovnou velké, aby to nemusela být další investice. Pro dospělého hada je optimální terárium rozměrů 100 x 50 x 40 cm.

Co hadům prospívá
V teráriu nesmí být průvan, ale úměrné větrání a tepelné zóny, kde se budou dělit teploty na 22 stupňů a 28 a více stupňů. Hadi si sami vyberou teplotu, jaká jim v danou chvíli vyhovuje. Nesmíme zapomenout na správné osvětlení. Hadům udržujme režim střídání dne a noci, proto zakoupíme speciální žárovku na imitaci slunečního záření, která bude místo v teráriu zároveň vyhřívat. Také můžeme přidat jednu žárovku slabší na tzv.přisvícení.

Dodržujte správnou teplotu
Na noc hadovi snížíme co nejvíc teplotu tak, že světelnou i tepelnou žárovku vypneme. Postačí mu pokojová teplota, která by neměla klesat pod 20 stupňů. Potřebné je zakoupit dva teploměry – dva jsou dobré proto, že můžeme kontrolovat teploty jak v chladnější části terária tak i v té teplejší. Prodávají se též tzv. výhřevné kameny, ale musíme dávat pozor, aby had nebyl příliš přehřátý.

Pozor i na vlhkost
Nutný je i vlhkoměr – vlhkost musíme stále kontrolovat, nemá klesnout pod 50% , ale některé druhy hadů potřebují až 70 % vlhkosti. Spousta diskusí řeší problematiku správného výběru substrátu pro hady. Asi nejčastější je kombinace lignocelu, který dobře drží vlhkost v teráriu a tzv. štěpky /nejčastěji dubové/.

Had musí mít svou skrýš
Had potřebuje pro svůj klid úkryty – k tomu postačí např.položený hliněný květináč. Někteří chovatelé ale po čase jakékoliv úkryty z terárií odstraňují z toho důvadu, že had je potom stále v úkrytu a na chovatele si špatně zvyká. Jakákoliv manipulace je potom pro hada traumatem a had na chovatele může i agresivně reagovat, jelikož je zvyklý jen na svůj klid.

Do terária můžeme dát i větve a kameny, prostě něco na šplhání a také s drsným povrchem, aby jim to umožňovalo snadné svlékání kůže. Nesmíme nikdy zapomenout na misku s vodou, kterou potřebují hadi nejen na pití, ale rádi do ní vlezou nebo se ve vodě i vyprázdní. Chov plazů je krásný koníček a stejně jako chov veškerého živého tvorstva to vyžaduje neustálou starostlivost a pozornost chovatele.