Zařizujeme sladkovodní akvárium – návod

radyweb.cz

Pokud se jednoho dne rozhodneme pořídit si sladkovodní akvárium, máme dvě možnosti. Buď to přenechat odborníkům a pořídit si hotové akvárium i s celým vybavením a rybičkami tzv.„na klíč“ nebo se do toho můžeme pustit sami.

Kam s ním?
Nejdříve musíme zvážit, kam akvárium umístíme. Při tom nemyslíme pouze na to, jak nám akvárium zkrášlí naše bydlení, ale především na spokojenost rybiček. V žádném případě nesmí stát akvárium na přímém slunci, ale ani někde ve zcela tmavém prostoru, protože potom bychom museli zabezpečit i celodenní dosvěcování. Proto volíme světlé místo bez dosahu přímého slunečního svitu.

Umístění je základ
Důležité je zvolit si základnu, na kterou akvárium bezpečně položíme. Nezapomínejme na přílišné zatížení, celé akvárium naplněné vodou je totiž hodně těžké. Položit akvárium přímo na nábytek také není příliš vhodné. Místo instalování akvária by mělo být v klidné části bytu, aby ryby netrpěly stresem a nebyly často rušeny. Též ryby nevystavujeme průvanu.

Sklo především
Akvárium vybíráme zásadně skleněné – plast není vhodný. Velikost a tvar je podle naší libosti. Držíme se ale pravidla, že začátečníci, kteří nemají zkušenosti s úpravou vody by měli zařídit akvárium nejméně padesátilitrové. Na dno dáme akvarijní písek nebo speciální drť. Můžeme přidat i dekorační kořeny a kameny. Také máme širokou škálu výběru akvarijních rostlin. Některé jsou na pěstování náročné, jiné jsou vhodné i pro začátečníky.

Co budeme dále potřebovat
Nejlépe je poradit se o všem s odborníky při nákupu v akvarijních potřebách. Důležité je zakoupit akvarijní techniku – filtraci, vzduchování, topící těleso-nejlépe s regulátorem nastavené teploty a správné osvětlení. Z dalších potřeb nám poslouží také teploměr, síťka, akvarijní stěrky na čištění skla, odkalovací zvon, atd. Když máme vše v akváriu správně nainstalováno, napustíme vodu, kterou pomocí chemických regulátorů upravíme na vhodné prostředí pro rybky.

Pak už nám nic nebrání zakoupit rybičky podle našich představ, vypustit je do akvária a správně o ně s radostí pečovat.