Základy rybaření 3/3 – výběr místa a samotné rybaření

radyweb.cz

V předchozích dílech seriálu o rybaření jsme zmiňovali, jaké administrativní záležitosti musíte podstoupit, abyste mohli začít rybařit, a jaké základní vybavení budete jako začátečník potřebovat. Vítáme vás u třetího dílu, kde se konečně dostáváme k samotnému procesu rybaření.

Výběr místa pro rybaření

Výběr místa je velmi důležitým faktorem. Doporučujeme rybařit buď v okolí rybníků, nebo také v řekách. Vždy si zjistěte, máte-li povolení k rybaření v dané lokalitě. Nevíte-li si ze začátku při rybaření rady, využijte rad zkušenějších rybářů, kteří se v okolí rybníků či přehrad bezpochyby budou potulovat. Snažte se vyhnout místům, kde je mnoho ruchů, kde jezdí auta. Také nerybařte na místech, kde je voda znečištěná.

Příprava vybavení na rybaření

Když máte veškeré potřebné vybavení, je na čase jej vyzkoušet. Rozbalte prut, je-li teleskopický tak jej složte a připravte si silon. Protáhněte jej prutem a navažte nezbytné vybavení – splávek, olůvko a háček. Obzvláště při vázání háčku si dejte záležet a naučte se uzly k tomu určené. Špatné navázání háčku může mít za následek jeho ztrátu a tedy i ztrátu úlovku.

Nahazování

Přichází důležitá část – nahazování udice. Předtím však musíte na háček napíchnout návnadu. Opět si dejte záležet a napíchněte ji tak, aby snadno neupadla. Při nahazování je důležité odjistit naviják, občas na to začátečník zapomene, a pak se diví, jak to, že mu nahazování nejde. Při nahazování je třeba mít ruce uvolněné, důležitý je plynulý, avšak silný nápřah a švih zezadu dopředu. Vždy kontrolujte, nestojí-li někdo za vámi. To, jak daleko háček doletí, ovlivňuje síla náhozu a také hmotnost olůvka.

Čekání a zaseknutí

Nyní vás čekají hodiny čekání na rybu. Indikátor pohybu je splávek, jakmile se začne pohybovat, je na čase konat. Pohybující se splávek značí, že vaši návnadu nějaká rybka okusuje. V takovém případě je na čase trhnout prutem a doufat, že se zasekne. Po zaseknutí přitahujte naviják, silon musí být napnutý, jinak může ryba utéci. Jakmile se bude chycená ryba blížit k vám, pomocí podběráku ji vylovte. Následně vyfoťte a změřte.

Tímto je náš třídílný seriál, věnující se základům rybaření, u konce. Pevně věříme, že se vám podaří proniknout do tajů této nádherné záliby a že díky nám ulovíte nejednu rybu.