Základy rybaření 1/3

Rybaření je pro mnohé koníčkem snů. Sedět u vody, odpočívat, kochat se přírodou a čekat na ryby. Pokud nemáte vůbec žádné zkušenosti s rybaření, začít s ním může být náročné. Děti to mohou mít snazší, existuje řada rybářských kroužků, dospělí si s tím musí často poradit sami. Proto vám přinášíme třídílný seriál, který se bude věnovat základům rybaření. V první dílu se podíváme na základní administrativu a začneme s vybavením. V druhém dílu vybavení pro rybolov dokončíme a v posledním dílu se pak vrhneme na samotný rybolov.
Povolení k rybolovu
Pokud si chcete zarybařit, máte v podstatě dvě možnosti. Tou nejjednodušší je navštívit nějaký soukromý klub, který má vlastní rybářský revír. V takovém revíru pak budete platit za rybaření od hodiny a žádné další povolení nebudete potřebovat. To samé platí, máte-li rybník vlastní. Pokud ale chcete rybařit ve veřejných vodách, budete si muset obstarat několik dokladů. Vůbec prvně se musíte stát členem Českého rybářského svazu. Abyste se jím mohli stát, musíte zdárně složit rybářské zkoušky. Dalším krokem je nákup povolenky. Je tak třeba počítat se vstupními náklady, které se mohou lišit podle situace. Rybářský lístek by měl stát stokorunu, členství v rybářském klubu pak kolem dvou set. Nejdražší je povolenka, její cena se pohybuje asi od 600 až do 2500 Kč. Cena povolenky závisí na tom, jak velký rozsah pro rybaření máte, tedy můžete-li lovit v rámci celého svazu nebo jen na určitém území ad.
Základní vybavení pro rybaření
V druhém díle se budeme vybavení každého rybáře zabývat podrobněji. Nyní jen úplný základ, bez kterého se neobejdete, jelikož je stanoven rybářským řádem. Během každého rybaření u sebe musíte mít mimo jiné podběrák, metr, kterým změříte velikost ryby, a také nástroj, sloužící pro vytahování háčku z ryby, odborně zvaný jako pean. Toto vybavení je obsaženo ve stanovách a jejich absence může být pokutována. Aby se vám rybařilo pohodlně, nezapomínejte na kvalitní nepromokavé a teplé oblečení. Rybáři pochopitelně preferují holínky, jelikož udrží nohy stále v suchu.
V druhém dílu se podíváme, jak vybrat správné rybářské vybavení, na co nezapomínat. Poté již budeme připraveni jít do terénu a vyzkoušet si rybolov v reálu.