Jak pěstovat rajčata

Velikost textu: A A A

Jak pěstovat rajčata

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Obliba domácí zeleniny stoupá. Máte-li zahrádku u domu nebo plánujete její pronajmutí či koupi, rozhodně se vrhněte do pěstování rajčat. Jsou nejen daleko chutnější, než ty pěnová z obchodu, ale i zdravější a šťavnatější. Jejich pěstování není nic složitého.

Výběr odrůdy
Nejprve si do obchodu se zahrádkářskými potřebami, popřípadě do oddělení zahrady v hobby marketu zajděte vybrat semínka. Na trhu existuje mnoho odrůd, které se liší barvou, tvarem i velikostí. Tady dejte na své chutě, záleží jen na vás. Pěstování je u všech velice obdobné.
Předpěstování
Semínka rajčat se do půdy nevysívají rovnou, ale předpěstovávají se. Nevlastníte-li skleník, naprosto vám postačí okenní parapet. S přípravou sadby začínáme v dubnu.
Do truhlíku dejte kvalitní zahrádkářskou zeminu a vytvořte si mělké rýhy. Nejlépe pinzetou dávejte do miniaturních řádků jednotlivá semínka cca 1 centimetr od sebe. Řádky zahrňte a důkladně zalijte. Truhlík postavte na teplé slunné místo.
Když vám semínka vyraší, nechte je trošku povyrůst. Ideální je, pokud mají dvě patra a výšku alespoň pět centimetrů.
Takovouto vzniklou sadbu budeme trv. přepíchávat do jednotlivých kelímků. Každé sazenici musíte vytvořit dostatečný prostor pro růst. Úplně k tomu postačí kelímky od jogurtu s dírkou kvůli odtoku vody na dně. Jednotlivé kelímky postavíte na misku a důkladně zalijete. Ke svému růstu potřebují dostatek vláhy a světla. Pokud pěstujete sadbu na okenním parapetu, je dobré každý den sazeničky otočit. Zabráníte tím tak táhnutím sazenice za světlem a křivému růstu.
Sazenice je k výsadbě na záhon připravena v tu chvíli, kdy měří alespoň patnáct centimetrů a má dostatečně silný kořenový systém.
Výsadba
Sazenice budeme sázet na zrytý, uhrabaný a pohnojený záhon. Sazenice vysazujeme na záhon v průběhu června. Jednotlivé sazenice umisťujeme v 50-60 cm rozestupech.
Jak sazenice roste, je nutné pořídit k ní dřevěnou nebo kovovou oporu a sazenici vyvázat.
Vzrostlé sazenice se také pravidelně zaštipují. Zabráníme tím tak zbytečnému větvení. Vyštipujeme jak vršky, tak konce postranních výhonků.
Sazenice rajčat jsou značně náchylné na různé druhy plísní. Proto je dobré obden důkladně kontrolovat stav listů. Případný vzniklý problém lze včas zachránit vhodně zvoleným postřikem.
Sklizeň
První rajčata sklízíme začátkem srpna. Pokud na sazenici uzrávají plody a sazenice stále kvete, je vhodné květy vyštípávat. Rostlina se tím zbytečně vysiluje.
Sklízíme vyzrálé plody i se zelenou „šťopkou“, plody nám tak déle vydrží čerstvé a voňavé.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: zahrada

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Jak pěstovat mateřídoušku?

Bylinky se na českých zahrádkách objevují téměř pravidelně, a to z mnoha důvodů. Jejich péče nevyžaduje žádné náročné…

Pěstujeme kvalitní a především český česnek, jak na to?

Máte po krk česneků dovezených z různých koutů světa, protože nemají vůbec žádnou chuť a do česnekové polévky musíte…

Vybíráme zahradní nábytek do zahrady

Užít si pohodu na zahradě s výhledem na smaragdovou zeleň je přáním každého z nás. Není nad lepší relax než se…

5 věcí, které je nutné zvážit u koupi rotační sekačky

 Pokud vám vaše rotační sekačka vypověděla po letech službu je potřeba jí nahradit novou rotační sekačkou. Rotační sekačka…

6 kroků, jak si rychle založit kompost z palet

 Přírodní hnojivo je jedno z těch nejlepších. Na tom se povětšinou shodnou všichni zahrádkáři. Pokosená tráva,…

5 rad pro výběr a práci se zahradním vysavačem

 Zahradní vysavač je dobrým pomocníkem, zvláště pak na podzim, kdy padá listí a vy jej máte doslova po celé zahradě.…

Jak pěstovat okurky

 Pochutnat si na domácích okurkách hadovkách, je něco úplně jiného než na těch, které koupíte běžně v oddělení…

Rozdíl mezi pěstováním ve foliovníku a ve skleníku

Nedočkaví pěstitelé, kteří po zimě očekávají příchod jara a začátek pěstitelské sezóny, jsou často rozčarováni rozmary jarního…

 
Kosmetika a oblečení Zdraví a výživa Sport a cvičení Cestování a dovolená Děti a rodina Domov a bydlení Peníze a podnikání Elektro a počítače Auto a moto Zahrada a zvířata Kultura a umění Vzdělání a zábava
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt