Výhody a nevýhody skládacího kola

radyweb.cz

Písničku Šlapací kolo od skupiny Fareon zná snad každý. Ale co když je šlapací kolo k tomu skládací. Zdá se vám to jak návrat do budoucnosti? Ale kdeže! Šlapací kola v nové podobě brázdí české silnice i kopcovité terény. Co si takhle jedno z nich pořídit? Váháte? Pak posuďte jeho výhody i nevýhody sami.

Výhody skládacího kola

  • Skládací kolo je skladné – jeho naprosto skvělá a přednostní vlastnost. Už žádné rozebíraní kola, aby se vešlo do zavazadlového prostoru vašeho auta. Už žádné upevňování na střechy aut. Skládací kolo si s sebou můžete vzít, i když cestujete vlakem nebo autobusem.
  • Skládací kolo je lehké – v jeho složeném stavu ho unese i méně fyzicky zdatný uživatel nebo starší dítko.
  • Skládací kolo umožňuje variabilitu dopravy. Snažíte-li se zhubnout, je skládačka super. Můžete jet ráno za tmy do práce autobusem a odpoledne na kole.
  • Skládací kolo s vámi může bez problémů cestovat i letadlem. S jeho přepravou v zavazadlovém prostoru není nejmenší problém.
  • Nemusíte se obávat zlodějů – jedete-li na skládačce na kávu do kavárny, můžete ji pohodlně složit a dát k sobě. Stejně tak si kolo můžete nechat i doma popř. na balkoně. Moc úložného prostoru nezabere.

Nevýhody skládacího kola

  • Samotná kola má skládací kolo o dost menší než normální jízdní kolo. Díky tomu je jízda těžší a pomalejší. Klasické cyklistické kolo zkrátka stoprocentně nenahradí.
  • Pokud máte rádi jízdu v terénu, není skládací kolo vhodnou volbou.
  • Skládací kolo není ani vhodné tehdy, chystáte-li se šlápnout pořádně do pedálů. Strávit na něm týdenní dovolenou na kolech po krásách českých kopců a hor by bylo spíš trestem než příjemným zážitkem.
  • Není to žádný obr. I když uveze váhově zdatnější osobu, budete na něm vypadat spíš „jak vosa na bonbonu“ než jako akční cyklista.

Tip na závěr:

Na trhu najdete poměrně dost výrobců, kteří se na výrobu skládacích kol specializují. Cenově se skládací kola pohybují v cenách od čtyř tisíc. Ty extra kvalitní a designově nepřehlédnutelné však pořídíte i za čtyřnásobek startovací ceny. Skládací kolo si lze koupit i ve variantě na elektrický pohon. Váháte-li s nákupem, můžete si ho přímo vyzkoušet, stačí zajít do půjčovny skládacích kol. Co se servisu skládacích kol týče, příliš se neliší od těch klasických.