Výhody a nevýhody drtiče odpadu

radyweb.cz

Také koukáte na americké filmy s údivem, když hospodyňka shrabává zbytky od večeře do dřezu a ten je lehce „zchroustá“? Ona šťastná hospodyňka totiž vlastní drtič odpadků, vymoženost moderní doby, která si pomalounku a polehounku razí cestu i do českých domácností. Třeba konečně mužská část čtenářů oddechne úlevou, končí totiž čištění odpadů pod dřezem. Nebo snad ne? Jaké výhody a nevýhody skýtá takový drtič odpadků.

Výhody drtiče na odpad

V městských bytech je konec smrdutých odpadkových košů po zbytcích jídla. Do drtiče odpadu totiž můžete dát vše, co je biologické. Následné malé kousíčky projdou odpadními rourami pryč z bytu.
Drcení odpadků je z pohledu hygieny daleko lepší, než vyhazování zbytků do odpadkového koše a navíc vám kolem zbytků neslídí otravný hmyz jako včely nebo mouchy.
Kvalitnější a výkonnější drtiče si dnes již hravě poradí i s vymáchaným sáčkem od čaje nebo s nedopalkem od cigarety.

Nevýhody drtiče na odpad

Pokud bydlíte na vesnici, je pro vás drtič naprosto zbytečný domácí spotřebič. Zbytky z kuchyně totiž zkompostujete a co nezkompostujete, sní domácí zvířata.
Zvažujete-li nákup drtiče, budete muset s největší pravděpodobností vyměnit i dřez. Většina jich má totiž nevyhovující parametry, které připojení drtiče zkrátka technicky nezvládnou.
Drtiče odpadu jsou stále ještě pěkně hlučnými domácími spotřebiči.
Můžete také počítat se zvýšenou spotřebou vody. Pokud totiž vkládáte bioodpad do drtiče odpadků, musíte mít k jeho splachování neustále zapnutý slabý proud vody.
Mastnota, tuk, hůře rozdrcené kusy zbytků, to vše jsou faktory, které zanášejí staré rozvodné odpady. Dříve nebo později dojde k jejich ucpání a vás pak čeká buď speciální vyčištění, nebo kompletní výměna nového potrubí.

Tip na závěr
Startovací cena drtičů odpadků je už na necelých třech tisících, ty nejdražší koupíte za částku lehce přesahující dvacet tisíc. Cena se samozřejmě odvíjí od výrobce, kvalitě a typu drtiče. Šetřit se v tomto případě moc nevyplácí. Kvalitní drtič na odpadky zpracuje zbytky totiž tak dokonale, že je ze všeho jen špinavá mastná tekutina. Jestli si drtič do moderních domácností pořídit či nepořídit záleží jen na osobním názoru možného spotřebitele.