Vybíráme dřevo do kamen 2/2

radyweb.cz

Bříza, lípa, topol, kaštan či vrba na topení

Patří sem i akácie, akát či trnovník. Je to skupina stromů, dřevin, které patří do kategorie měkkých dřevin, a také velice rychle hoří. To je důvod, proč se jimi obecně moc netopí, ale používají se na zatopení, jelikož také dobře a rychle vzplanou. Uhlíky těchto dřevin rychle vyhasínají, a zvláště pak topolové dřevo při spalování produkuje nadměrné množství létavého popela. Takže spíše pak způsobují více práce než užitku.

Jehličnany jako dřevo do kamen

Lidé zvláště bydlící u jehličnatých lesů, používají pro zatopení i dřevo jehličnatých dřevin. Které dává velké množství teplené energie, ale bohužel jen krátkou dobu. Je tak potřeba často a hodně přikládat, a ještě pamatovat na to, že jehličnany obsahují pryskyřice, které způsobují vystřelování uhlíků, a tak se zanáší komíny. Což může být bohužel důvodem ke vzplanutí.

Nevhodné dřevo do kamen

Občas se stává, že lidé pořídí dřevo velice levně a snadno. Jde o dřeva, která byla užita již někde jinde, jako jsou železniční pražce, nebo dřevo z nábytku aj. Je sice levné, ale bohužel hodně zanáší komíny a mimo to také uvolňují toxiny.