Vybíráme dřevo do kamen 1/2

radyweb.cz

Dubové dřevo

Ideálním dřevem na topení do kamen je dřevo dubové. Proto je také nejpoužívanějším dřevem na topní vůbec. Hoří pomalu, a také dlouho trvá, než uhlíky vyhasnou. To jsou dost důležitá kritéria pro výběr právě tohoto dřeva do kamen. Dubové dřevo je potřeba skladovat dva roky nezakryté, poté rok až dva v místě zakrytém. Takto je dřevo připraveno k topení. Vhodné tak na chalupy a chaty, či domku. Prostě místa, kde je možno mít uskladněné dřevo.

Bukové a jasanové dřevo

Pro rychlé použití do kamen jsou vhodná dřeva jasanu a buku. Po pokácení rychle vysychají, takže se snadno zapalují a hoří silným, zářivým ohněm. Jakmile se jasan nebo buk pokácí, je potřeba obě dřeviny uskladnit na chráněném místě, zejména suchém, protože toto dřevo má tendenci rychle hnít a pro použití do kamen tak ztrácí svoje kouzlo. Bukové a jasanové dřevo je ideální tak k okamžité spotřebě.

Habr a dřevo z ovocných stromů

Obecně jsou dřeva z ovocných dřevin a habru vybaveny stejnou vlastností. Jedná se o dřevin, které se běžně k topení nepoužívají, protože – u ovocných stromů je užití především pro plození ovoce než vysázení stromů na použití do kamen. Nicméně oheň z těchto dřevin je příjemný, a dlouho dodávají teplo i uhlíky. Obecně jde o kvalitní, tvrdé dřeviny, jež se spíše užívají k jiným činnostem.