Vše o chameleonech v teráriu 2/2

radyweb.cz

Co chameleon jí?

Je toho poměrně dost, a tak skladba potravy je celkem pestrá. Na co se nesmí zapomínat, to je fakt, že chameleoni se živí výhradně jenom masovou složkou potravy – až na velmi málo výjimek. Mezi základ proto patří cvrčci, sarančata, stejně jako mouchy a pavouci, ale může se jednat například také o kobylky, nebo motýly. Z rostlinné složky to jsou hlavně různé druhy květů, ale i možné ovoce, nebo zelenina.

Bez vitaminů to nejde

Chameleon se v teráriu rozhodně neobejde bez dostatku vitaminů. Ty by se měly dávat mláďatům zhruba jednou denně, zatímco dospělým jedincům ideálně třikrát týdně. Platí, že chameleonům poslouží veškeré vitamíny, kromě D3. Dále platí, že mezi nezbytnou složku jejich potravy musí patřit i drcená sépie. I to je nutné chameleonům pravidelně dodávat, aby byla také součástí jejich přirozené a nejlépe každodenní stravy.

Kdy terárium čistit?

Jak bylo zmíněno, i čistota má vliv na to, jak se bude daný chameleon konkrétně cítit a jak se mu bude dařit. Vodu v kapátku je třeba měnit každý den. Jednou týdně je vhodné omýt i kompletní skleněné plochy uvnitř terária. Denně je třeba sbírat také trus. Alespoň jednou za tři měsíce je následně nezbytné také to, že je vyměněn samotný substrát, který je u chameleonů používán.