Vhodné cviky na zkrácenou achillovku

radyweb.cz

Protahování Achillovy šlachy

Protahování Achillovy šlachy začněte tak, že budete rovně držet chodidlo. Můžete zkusit také pozici, kdy bude chodidlo vtočené dovnitř nebo vytočené ve směru ven. Pusťte se do strečinku Achillovy šlachy. Sval uveďte do tahu, ale nesmí vás nic bolet. V tomto stavu vydržte po dobu patnácti až dvaceti sekund. V případě, že se tah ve svalu sníží, změňte pozici na vyšší tah.

Protahování lýtka a stehna

K vylepšení stavu Achillovy šlachy protahujte lýtka, ale také zadní stranu stehna, hamstringy, jelikož funkčně spolu tyto svalové skupiny souvisí. Stoupněte si, nohu položte na vyvýšenou podložku a rovně se předkloňte. K pohybu dochází v kyčelním kloubu, ale ne v bederní páteři.
V případě, že pociťujete tlak pod kolenem, lehce pokrčte koleno. Tlak by měl být vyvíjen na svaly v zadní straně stehna.

Cvičení na lýtkový sval

Pro cvičení využijete stupínek. Cvik se provádí s pokrčeným a s nataženým kolenem. Postavte se na jednu nohu a mějte devadesát stupňů v kotníku. Pomalu se spusťte ve směru dolů, aby se lýtko protáhlo. Na stupínek dejte druhou nohu – ta vás vytáhne nahoru. Pokud máte bolesti v noze, provádějte pohyb jen nebolestivou nohou. Cvičení je vhodně dělat dvakrát za den každý den v týdnu, a to aspoň v době dvanácti týdnů. Posléze aspoň třikrát za týden.