Trik našich babiček na svilušky

radyweb.cz

Sviluška je býložravý roztoč, který má ohromnou devastační schopnost. A jak vypadá? Larvy svilušky mají kulovitý tvar zpočátku jsou bezbarvé a průsvitné, postupně se vlivem konzumované stravy zbarvují do zelené či žlutohnědé.

Svilušky – příznaky
První příznaky napadení rostlin sviluškami lze pozorovat pouhým okem. Jde o malé bílé tečky o velikosti špendlíkové hlavičky, nejčastěji se vyskytující podél centrální žilky listů. Ve druhé fázi napadaní začnou listy úplně ztrácet barvu a na spodní straně je u nich vidět jakousi pavučinu. Nakonec jsou rostliny zcela pokryty pavučinou, což může vyústit i v jejich úhyn.

Jak bojovat se sviluškou
Hubení svilušek není jednoduché, protože je nutné přihlédnout k více faktorům. Napadení rostlin často vyplývá z nedostatku řádné péče o rostliny. Sviluškám totiž vyhovuje suché a horké prostředí, naopak vlhkost má jejich rozvoj negativní vliv. Skvěle vám tedy pomůže například postřik vodou na spodní stranu listů.

Trik babiček proti sviluškám
Ještě lepší je použít vodu s mýdlem na praní. To je trik, který proti sviluškám používaly naše babičky. A skvělé jsou také přírodní silice, např. z muškátů. U skleníků je však nutné provést ještě jiné úpravy. Pamatujte si například, že je dobré dát do všech větracích otvorů sítě proti hmyzu. Při silném napadení sviluškami také doporučujme odstranit staré listy ve spodní části rostliny.

A snažte se také co nejvíce omezit výskyt plevele. Důležité je také správné hnojení – to a redukce plevelů patří mezi velmi účinná preventivní opatření. Rovněž je třeba dbát na to, aby se tento škůdce nepřenesl na oděv váš oděv, obuv nebo pracovní nástroje při běžných pěstebních činnostech.

Zdroj: Rady našich babiček
Zpracovala Freyová Alice