Tichá přesto zásadní změna na Islandu, která změnila život k lepšímu všem rodinám

radyweb.cz

Když se svět poprvé dozvěděl o ekonomickém kolapsu na Islandu v roce 2008, mnozí se domnívali, že to bude jen další, malé odhalování v oblasti korupce, pokusů záchrany státu a pokusu o řešení ochromujícího státního dluhu. Zpráv bylo v těch prvních dnech velmi mnoho, hlavně ve chvílích, kdy to vypadalo, že tato malá země bude uvržena do nekonečné sestupné spirály. Stalo se však něco bezprecedentního: Lidé povstali v nekrvavé revoluci a svrhli osoby odpovědné za krach – jmenovitě zkorumpovaný bankovní kartel. (vzpomenete si ještě na bankovní krizi v USA, přehřátý trh s hypotékami, kdy se tato krize rozlila i do Evropy?) Island se rozhodl pro úplně nový a jiný začátek.

A nyní je islandská ekonomika silnější než kdy předtím. Vzhledem k tomu, že oživení Islandu je výjimečným modelem pro ostatní bojující národy s inflací, nezaměstnaností a dalšími ekonomickými problémy, nabízí se otázka: Proč mainstreamová média nepíšou o vítězství Islandu?

S ekonomickým kolapsem v roce 2008 začal Island proces, který:

  • Vynutili si demisi celé jejich zkorumpované vlády
  • Znárodnil bankovní systém
  • Vytvořil referendum umožňující občanům určit si svůj vlastní ekonomický systém
  • Aktivně podporuje a podporoval probíhající vyšetřování, stíhání a uvěznění odpovědných osob, včetně nejvyšších bankovních úředníků
  • Vytvořil nový návrh ústavy s využitím připomínek a návrhů přes Facebook, Twitter a online formuláře
  • Zastavení výpomoci – v roce 2008 nesplácení dluhu ve výši ohromujících 85 miliard USD

Na začátku roku 2012 islandské banky také odpustily úvěry na bydlení, které přesáhly 110 procent hodnoty domu. To pomohlo zmírnit břemeno drcení dluhy pro čtvrtinu islandské populace. Kromě toho Nejvyšší soud v červnu 2010 rozhodl, „že půjčky indexované na cizí měny byly legální, což znamená, že se od islandských domácností již neočekává, že budou pokrývat ztráty v korunách (švédské měně).: Islandský hněv, odpuštění dluhu a triumf aktivistů. „Islandská vláda v zásadě nechala mezinárodní věřitele, aby se vypořádali se svými neúspěšnými půjčkami sami, a zbavila veškeré zodpovědnosti své občany.

Je neuvěřitelné, že se Island rozhodl postavit se za své lidi před trhem – přesný opak toho, jak jiné národy zvládají ekonomickou krizi. Podle odhadů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj má islandská ekonomika překonat EU i celý vyspělý svět. Island je ohromující lekcí toho, jak může upadající země prosperovat po hospodářském zhroucení, a je příkladem pro ostatní národy. Tak proč to ticho ve světových médiích?

Mezinárodní bankéři a další démoni.

Stejně jako u všech mocných a neetických institucí není žádným překvapením, že velcí bankéři ovládají a manipulují mainstreamová média. Tito mezinárodní bankéři a zájmy Rockefeller-Standard Oil a jiných jim podobných bankéřů kontrolují většinu světových novin a sloupky těchto novin, aby podřídili nebo vyhnali úředníky veřejných funkcí, kteří odmítají plnit příkazy mocných zkorumpovaných klik, které tvoří neviditelné vlády.

Totéž platí i dnes. Zprávy o islandské revoluci spolu s uvězněním bankovních manažerů jsou špatnou zprávou pro ty, kteří jsou u moci. Deník Indie Media to přesně shrnuje:

Revoluce celé země uspěla proti mocnostem, které vyvolaly současnou globální krizi, aniž by padl výstřel. Pro zjevnou neschopnost televizí a novin ve světě poskytnout jakoukoli publicitu této bezprecedentní události existuje velmi dobrý důvod: co by se stalo, kdyby si z toho zbytek EU a Spojené státy vzaly příklad?

100% obnovitelná energie
Island nejenže po globální finanční krizi přebudoval svou ekonomiku zdola nahoru, ale také využívá 100% obnovitelné energie pro celou svou zemi. Reneweconomy.com.au uvádí:

Island dnes vyrábí 100 % své elektřiny z obnovitelných zdrojů: 75 % z toho z velkých vodních elektráren a 25 % z geotermálních zdrojů. Neméně významné je, že Island zajišťuje 87 % své poptávky po teplé vodě a teple geotermální energií, především prostřednictvím rozsáhlého systému dálkového vytápění. Jistě se dá namítnout, že Island má výhodu geotermálních pramenů. Ano. Evropa však má dostatek technologií a možnosti, jak je použít, pomoci svým občanům a odebrat jim tíhu z ramenou. Island je tak zajímavou inspirací.