Stavíte? Na staré řešení kanalizace zapomeňte

radyweb.cz

Výstavba nového domu má mnoho podmínek a zákoutí, zejména pokud stavebník žije ve „starých časech“. Doba se mění a spolu s ní dochází neustále k dalšímu zpřísňování různých předpisů a zákonů. Je přitom poněkud paradoxní, že během příprav na stavbu domu mnoho stavebníků kalkuluje se samotným domem, ale už zapomínají na přípojky. Případně se domnívají, že to už se nějak udělá, což platí zejména pro odpady.

Chybí ve vaší v obci kanalizace? Musíte to řešit jinak!

Odvod z koupelny, WC a z kuchyně prostřednictvím kanalizace je při výstavbě ta nejjednodušší a obvykle i nejlevnější varianta za předpokladu, že je hned na hranici pozemku. Pokud je ovšem ve větší vzdálenosti nebo není vůbec k dispozici, musíte situaci řešit jinak. Jednou z možností je pořídit septik. Ten je ve většině případů z umělé hmoty a umístí se do země, takže ve finále je vidět pouze jeho víko. Pamatujte, že řešení kanalizace musí být již součástí stavebního povolení.

Stavební úřad může řešit i jeho velikost vzhledem k velikosti plánovaného domu. Tedy nemůžete příliš předpokládat, že byste ušetřili nákupem malého septiku, když budete mít dům o velikosti 5+kk apod. Určitou alternativu k plastovým septikům nabízí realizace betonové žumpy Ostrava nebo jinde. Obě řešení mají svoje klady a zápory, proto se každý musí rozhodnout sám.

V žádném případě nepřichází do úvahy staré řešení formou různých vsakování nebo přepadů ze žumpy. Je to neekologické a i kdybyste si to realizovaly po kolaudaci načerno, vystavovali byste se hrozbě nemalé pokuty.

Ušetřit jde i na provozních nákladech žumpy

Za několik let vstoupí v platnost zákon, kdy bude muset každý být schopen doložit, že nechává svoji žumpu pravidelně vyvážet. Dojde tedy i na ty, co doposud různě podváděli. Tím spíše bude důležité mít úsporné řešení kanalizace. Jednou z cest je vhodná toaleta. Specializovaní prodejci nabízejí závěsné WC, které je úsporná a dokáže ekologicky splachovat.

Zrovna tak stojí za zvážení, zda opravdu potřebujete v koupelně vanu. Ta má totiž výrazně větší spotřebu vody, než sprcha. Zcela logicky s tím souvisí i rychlejší naplňování septiku a následné náklady spojené s jeho vyvážením. Úsporné výrobky jsou k dispozici i u vodovodních baterií. Zrovna tak je možné si pořídit úspornější pračku nebo myčku.

Proto pokud stavíte v místě, kde není k dispozici veřejná kanalizace, měli byste myslet dopředu i na náklady na žumpu a její provoz. Když si uvědomíte, že budete v dané lokalitě žít nejspíše po celý život, můžete ušetřit nemalé finanční prostředky.

Reklamní článek