Jak vybrat jízdní kolo

Velikost textu: A A A

Jak vybrat jízdní kolo

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Cyklistika má dnes mnoho podob a disciplín. Stejně tak existuje nepřeberná řada typů a modelů kol. Výběr bicyklu tak rozhodně není snadnou záležitostí, a pokud mu nevěnujete dostatek pozornosti, dočkáte se na první vyjížďce místo očekávaného příjemného cyklistického zážitku spíše zklamání. Následující řádky se vám proto pokusí poradit, jak při výběru postupovat.

Výběr kola podle terénu
Nejprve si zkuste zodpovědět otázku, na jakém povrchu se chcete na kole pohybovat. Podle toho si následně vyberete kolo z jedné z následujících kategorií.

Silniční kola
Pokud budete jezdit výhradně na silnici, zvolte si silniční kolo, určené pro rychlou jízdu na asfaltu. Silniční kola jsou lehká, mají úzké hladké pláště a nabízejí sportovní posed pro co nejefektivnější šlapání.

Krosová a trekingová kola
Jestliže chcete kombinovat silnici s polními a lesními cestami, bude tou správnou volbou kolo krosové či trekingové. Trekingová kola se od krosovým liší pouze tím, že jsou již z výroby osazena některými doplňky pro vícedenní cyklovýlety či expedice. Jde například o světla, blatníky, nosiče apod..

Krosová a trekingová kola jsou poněkud robustnější nežli kola silniční a mají širší pláště s jemným vzorkem. Posed není tak sportovní, jako u silničních kol. Většina modelů již dnes disponuje přední odpruženou vidlicí pro pohodlnější překonávání nerovností.

Horská kola
Pokud vás to táhne do terénu mimo zpevněné cesty, vyberte si kolo horské. Získáte robustní rám, odolné komponenty a široké pláště s hrubým vzorkem, které vás podrží na různých površích. Horská kola mají odpruženou vidlici a některá také odpruženou zadní stavbu.

Dle velikosti zdvihu odpružení se tato kola dále člení do dalších kategorií od závodních speciálů pro rychlou jízdu krajinou až po kola sjezdová pro jízdu z prudkých kopců v extrémním terénu.

V poslední době se u horských kol stále více prosazuje nový větší rozměr ráfků, a to 29 palců. Oproti tradičním „šestadvacítkám“ jsou větší kola rychlejší, lépe překonávají překážky, mají větší trakci a lépe stoupají. Nevýhodou je, že jsou méně hravá v technických pasážích a pomaleji akcelerují.

Městská kola
Chcete-li jezdit jen kratší vzdálenosti po městě, například do práce, sáhněte po komfortním městském kole. Tato kategorie kol se vyznačuje pohodlným vzpřímeným posedem, často s širokými polstrovanými sedly a odpruženými sedlovkami.

Výběr kola podle úrovně ježdění
Druhá otázka, kterou si musíte zodpovědět, je jak často chcete jezdit, popřípadě na jaké úrovni a s jakými ambicemi. Zmíněné kategorie kol (s výjimkou městských) nabízejí celou řadu modelů odstupňovaných podle výkonnosti svých uživatelů.

Zhruba se dají kola rozdělit na rekreační, sportovní a závodní. Čím vyšší kategorie, tím sportovnější je geometrie kola, tím více položený je posed a použité komponenty snesou častější a větší zatížení. Úměrně samozřejmě roste také cena.

Výběr kola podle velikosti
Ani to nejlepší kolo, které si vyberete přesně podle vašich potřeb a představ, nesplní vaše cyklistická očekávání, pokud bude ve špatné rámové velikosti. Při jejím výběru se můžete orientačně řídit tabulkami výrobců, kteří doporučují jednotlivé rámové velikosti dle výšky postavy uživatelů.

Existují i další orientační pomůcky – například pokud si stoupnete nad kolo s nohama na zemi, měli byste mít mezi rozkrokem a horní rámovou trubkou asi na pěst místa. Když se zase předkloníte přes kolo tak, že se podpaždím opíráte o sedlo, měly by konečky vašich prstů dosáhnout na střed (osa pedálů).

Nejlepší ovšem je se na předvybrané rámové velikosti zkusmo projet a také se řídit doporučením zkušeného prodejce, který má optimální rámové velikosti již jak se říká „v oku“.

Přejeme vám dobrou ruku při výběru a mnoho spokojenosti s vaším novým kolem!

Placený reklamní článek

 

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: kolo, cyklistika, pr

Diskuze k článku: 1 příspěvků , nejnovější 28.04.2017 17:08:26

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

blankAvatar
donald.rump | 28.04.2017 17:08

Docela dobře sepsaný článek :)) A já si myslel, že najdu jenom tohle: https://www.cyklovybava.cz/blog/jakou-velikost-ramu-jizdniho-kola-vybrat/25/ Ale koukám, že je takovýchto článku více :D Nebo prostě neumím hledat na googlu :DD

Můžete si také přečíst

Jak vybrat vhodnou cyklistickou přilbu

 Pokud jezdíte rádi na kole, určitě máte kolo, které něco vydrží a které není jen tak na popojíždění. Jezdíte-li dlouhé…

Výhody a nevýhody skládacího kola

 Písničku Šlapací kolo od skupiny Fareon zná snad každý. Ale co když je šlapací kolo k tomu skládací. Zdá se vám…

Jak zalepit duši u jízdního kola

 Cykloturistika i jízda na kole do zaměstnání či do školy je velice oblíbeným sportem jarních, letních i lehce podzimních…

Kolo na elektrický pohon nebo motorový skútr?

 Hledáte-li alternativní způsob osobní dopravy, zapomeňte na auto. Co takhle pořídit si elektrické kolo nebo raději…

Jak správně nahustit pneumatiky vašeho kola

Stanovit správný tlak pro každé nastavení kola a pro každou pneumatiku obecně je nemožné. Správné nahuštění je závislé…

Nedostatek místa v autě jde snadno vyřešit

Automobily neslouží pouze na přepravu samotných osob, ale také různých dalších věcí. Zejména v době dovolených mnoho lidí…

Další varianty zámků vhodných k zabezpečení pro skútry, kočárky nebo i domy

 Elektronický zámekElektronický zámek na kotoučovou brzdu s alarmem je určen pro motorky a skútry. Obsahuje 3D…

Novinky ze světa horských kol 1/2

 Specializované Epic FSRDůležité v novinkách ze světa horských kol je důmyslné odpružení, které nabízí komfort, který…

 
Kosmetika a oblečení Zdraví a výživa Sport a cvičení Cestování a dovolená Děti a rodina Domov a bydlení Peníze a podnikání Elektro a počítače Auto a moto Zahrada a zvířata Kultura a umění Vzdělání a zábava
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt