Sedm omlazujících tajemství ze starověké Indie

radyweb.cz

Pokud vím, elixír nesmrtelnosti a fontána mládí ještě nebyly zcela objeveny.

Přesto je toho hodně, co můžeme udělat, abychom si uchovali tu úžasnou vitalitu a jiskřivou kvalitu, kterou nazýváme „mladistvou“ i v našich zlatých letech. To je: pozdních 70, 80 a možná i 90 letech.

Nádherné tajemství zachování této vitality spočívá v mocné praxi ájurvédy.

Ájurvéda (což znamená „znalost života“) je starověký léčebný systém s kořeny v Indii, který se dodnes praktikuje po celém světě.
Jeho základy spočívají v propojení komunikace těla, mysli a ducha a jeho praktikování zahrnuje nástroje a techniky, které vám pomohou tyto oblasti znovu vyvážit, a tím pomohou tělu zbavit se nemocí.

Vzhledem k tomu, že ájurvéda je léčebný systém, a ne jediná praxe nebo medicína, je zde krátký seznam 7 ajurvédských praktik pro celoživotní vitalitu. Toto jsou některé z ajurvédských technik pro udržení celoživotního zdraví, vitality, jasnosti a šťastné energie.

1. Důležitá rada. Cvičte denně.

Už jste to slyšeli. Možná to potřebujete slyšet znovu.
Pouhých 30 minut denně, kdy hýbete tělem tak, jak se vám nejvíce líbí (chůze, tanec, jóga…), přináší obrovský přínos pro kvalitu vašeho života.
Zde je náznak toho, co pro vás může cvičeni udělat.

Je prostě fantastické zvednout si cvičením náladu.
Je minimálně stejně účinné jako léky na depresi.
Posílí vaše kosti, zvýší vaši energii a zlepší váš spánek.
Snižuje riziko srdečních onemocnění, udržuje váš mozek silný, jak stárnete, a dokonce zlepšuje vaše sexuální funkce.
Zjistěte tedy, které pohyby vám přinášejí radost a zařaďte je do své každodenní rutiny! Může to být klidně i 5minutové třesení se a vyklepávání jako když jsme si takto hráli v dětství.

2. Olejové kloktání – válení v puse.
Vezměte si nějaký svůj oblíbený olej – řekněme kokosový nebo olivový olej – a 15–20 minut ho jen promněte v ústech. (Pro začátek to můžete dělat kratší dobu, než si na to zvyknete.) Pak to jen vyplivněte a vypláchněte si ústa vodou. Toto praktikování, kdy převalujete olej v puse vám pomůže udržet nejen zdravé dásně a zuby, ale ničí i bakterie v ústech, které pak postupují dále do těla.

3. Meditace
Denně meditujte Bylo vědecky dokázáno, že každodenní meditace zvyšuje množství šedé hmoty v mozku, zvyšuje schopnost soustředění a pozornosti, snižuje deprese a úzkosti a podporuje optimální funkci mozku s věkem.

Toto je jeden ze skutečných elixírů života!

Existuje mnoho různých meditačních technik. Doporučuji vybrat si takovou, která je pro vás pohodlná a kterou snadno zvládnete každý den. Rychle se z toho stane něco, co si vychutnáte a na co se budete těšit.

4. Postěte se jeden den v měsíci
Vlastně není tak těžké vydržet den bez jídla tu a tam. Díky tomu si budete jídlo mnohem více vychutnávat.
Půst pomáhá bojovat proti zánětu, vyrovnává hladinu cukru v krvi a zlepšuje zdraví srdce.
Existují také silné důkazy, že přerušovaný půst zvyšuje výkon vašeho mozku a pomáhá předcházet demenci.
Studie navíc ukázaly, že měsíční půst prodlužuje průměrnou délku života.

5. Include Triphala
Triphala je ájurvédský bylinný přípravek složený ze tří různých bylin – a je lepší jej koupit od ájurvédského praktika nebo prodejce.
To je fantastická bylina. Dělá vše od posílení trávicího systému po snížení zánětu v těle, zlepšení zdraví ústní dutiny a zmírnění úzkosti. A ještě víc!
Triphala je k dispozici ve formě tablet, prášků a kapslí.

6. Začleňte bylinu Ashwagandha
Tato široce dostupná ajurvédská bylina prokazatelně snižuje stres a úzkost, snižuje hladinu cukru v krvi, zmírňuje deprese a zvyšuje hladinu testosteronu u mužů.
Výzkum také ukazuje, že ashwagandha zlepšuje paměť a další mozkové funkce, snižuje záněty v těle, snižuje hladinu cholesterolu a zvyšuje svalovou hmotu.

Tato energetická bylina se dodává jako tinktura nebo ve formě kapslí.

7. Dejte si šlofíka
Asi se tak úplně nejedná o ájurvédskou techniku, ale je to jedna z oblíbených a funguje! Věda je tady!
Spánek během dne zlepšuje paměť, podporuje kreativitu a zlepšuje schopnost mozku syntetizovat informace. Je to také skvělé pro vaši náladu.
Spánek pomáhá zmírnit stres a snížit krevní tlak. A – pochopte to – zdřímnutí během dne vám ve skutečnosti pomáhá v noci lépe spát!
I REM spánek má velký blahodárný účinek. Už jste slyšeli pojem „síla spánku“? No, opravdu to tak je.

Takže pokud máte čas a cítíte potřebu, dejte si na 20-30 minut šlofíka.
Kterákoli z těchto praktik nebo všechny tyto praktiky mají potenciál přinést do vašeho života obrovské zdravotní přínosy a udržet vás mladé, energické a šťastné po celý život!

Z knihy Ajurvéda od Nicka Polizeho
Zpracovala Freyová Alice