Rozdíl mezi pěstováním ve foliovníku a ve skleníku

radyweb.cz

Nedočkaví pěstitelé, kteří po zimě očekávají příchod jara a začátek pěstitelské sezóny, jsou často rozčarováni rozmary jarního počasí, které bývá většinou nevyzpytatelné. Zahájení jarní výsadby se tudíž stává rizikem. Některé druhy plodin a rostlin mohou jarní mrazíky nenávratně poškodit. Proto se často zahrádkáři rozhodují k pořizování fóliovníků a skleníků. Důležité je ale dobře zvážit, zda dát přednost výstavbě nákladnějšího skleníku nebo zvolit jednodušší a levnější řešení – což je fóliovník.

Co nás čeká při výběru skleníku ?
Především musíme vědět, zda chceme skleník z klasického skla nebo z polykarbonátu. Výhodou skla je daleko větší sluneční propustnost, naopak křehkost materiálu a jeho snadná rozbitnost je poměrně rizikovým faktorem. U polykarbonátových skleníků se nemusíme obávat, že by hrozilo rozbití. Mají také některé lepší vlastnosti – a to hlavně tepelné a izolační. Hlavně není problém i v zimě je dobře temperovat a lze tak úspěšně pěstovat zeleninu i v zimě.

Je nutné budovat před sestavením skleníku podezdívku ?
V případě, že se rozhodneme pro skleník těžké konstrukce se sklem, je dobré vybudovat pevný betonový základ – nejlépe zapuštěný hluboko v zemi. Podezdívka je v tomto případě doporučovaná. U lehčích skleníků z hliníku a plykarbonátových výplní není podezdívka nutná, stačí takový skleník vhodně uchytit . Takový skleník je lehčeji složitelný a také se s ním lehce manipuluje. Skládání skleníku je jednoduchá záležitost, kompletace z připravených dílů se podobá skládání stavebnice.

Co nás čeká před pořízením fóliovníku?
Nejdříve si musíme uvědomit, že fóliovník sice podobně jako skleník poslouží k rychlení růstu květin a plodin , v žádném případě se ale nedá srovnat s plnohodnotnou funkcí skleníku, protože slouží především k ochraně pěstovaných rostlin.