Příprava skalky na zimu

radyweb.cz

Skalka dokáže udělat u domu hodně parády, ať již je malá nebo jste pro ni našli pořádný kus místa. Přesto platí, že klíčovým obdobím pro skalku je zima, protože zimy jsou v naší zemi velmi různé a skalkové rostliny potřebují kvalitní přípravu na zimu.

Elementárním základem je samozřejmě vědět, co jste si na skalku vysadili za rostliny a podle toho se zachovat.

Přikrývka na zimu

Některé druhy rostlin vyžadují přikrýt, aby nezmrzly. Ovšem není přikrývka jako přikrývka, neboť například listovou přikrývku před zimou můžete zvolit pouze u těch rostlin, které se přirozeně vyskytují pod listnatými stromy a jsou na opadané listí zvyklé – pod listím je totiž zvýšené vlhko a tvoří se plísně, což některé rostliny vyloženě nesnášejí, navíc je místo hůře prodyšné.

Naopak smrkové čerstvě nařezané chvojí je obecně tou nejlepší přikrývkou, kterou můžete rostlinám dát, i když i zde existují rostliny, které nemají rády smrkové silice.

Vytvořte suchou zimu

Některé zimy, dá se říct poslední dobou téměř všechny, jsou poměrně dost vlhké, což některé skalničky a rostliny vyloženě nesnášejí. Jmenovat můžeme například bramboříky nebo slunečníky. V těchto případech zkuste udělat ze silné folie nad rostlinami stříšku dostatečně umístěnou nad rostlinou, abyste ji neudusili nebo nezapařili, aby vlhkem tolik netrpěli – mělo by jim stačit, co k nim pronikne z okolní nezakryté zeminy.

Sníh

Mrazivá zima se sněhovou pokrývkou obvykle rostlinám, pokud jsou mrazuvzdorné, neškodí, ale hůře je, pokud přijde obleva – hrozí polámání keříků a větviček, proto na to myslete již v průběhu zimy a včas choulostivé rostliny zbavte nadměrného sněhového nánosu.