Pěstujeme borůvky

radyweb.cz

Borůvky patří k velmi oblíbenému ovoci, který vyhledáváme ve volné přírodě – při návštěvě lesíků, parků a podobně. Jde o velmi zdravé plody brusnice borůvky, které se dají zpracovat mnoha způsoby. Pokud máte borůvky opravdu rádi, můžete si je zkusit vypěstovat i sami doma.

Vybíráme správnou půdu
Pokud jste se tedy rozhodli vyzkoušet si vypěstovat borůvky, je třeba vybrat ideální půdu. Ta sice nemusí být úrodná, i s tím si brusnice poradí, měla by být lehce písčitá a kyselost by se měla pohybovat v rozmezí pod pH 5.0. Pokud bydlíte v horách, kde mrazy přichází velice brzy, pravděpodobně s pěstováním neuspějete. Brusnice vyžaduje minimálně polovinu dní v roce bez mrazíků. Při výběru místa dbáme také na to, aby byla rostlina vystavena slunci. Ve většině případů je nutné půdu upravit tak, aby byla dostatečně kyselá. To lze provést pomocí rašeliny.

Jak správně pěstovat brusnici
Správnou půdu pro rostlinu již máme vybranou a připravenou. Co se týče výběru odrůdy, jedná se o poměrně náročný krok a popis jednotlivých odrůd a jejich vlastnosti by byl na velmi dlouhý samostatný článek. Nechte si poradit přímo od prodejce. Při správné zálivce borůvky se výsledky objeví velmi brzy. Sázíte-li několik rostlin vedle sebe, měly by být ve sponu cca 1 x 2 m, liší se to v závislosti na konkrétní odrůdě. Sázejte v jarních měsících nebo také na podzim. Při pěstování borůvky si také dávejte pozor na plevel. Ačkoliv se může zdát na první pohled neškodný, rostlina jej nemá ráda a reaguje velmi negativně. Tohle je třeba pravidelně sledovat.

Sklízení
Než přejdeme k samotnému sklízení, musíme upozornit, že v průběhu celého pěstování je velmi důležitý řez. Jedná se však o poměrně složitou a komplexní záležitost, kterou doporučujeme vyhledat v odborné literatuře. Jak poznat, že jsou plody již zralé? Změní svou barvu na nádhernou fialovou. Obvykle tak činí od května do června. Plody zrají postupně, proto je také třeba průběžně sklízet, nikoli všechny plody najednou.