Neškodný repelent

Léto bude za chvíli v plném proudu, a již teď teplé dny lákají k aktivitám pod širým nebem, neobětujte proto své zdraví a pohodu kvůli toxickým repelentům proti hmyzu. Místo toho si vyrobte bezzávadný recept, který pomůže škůdce přenášející choroby mít pod kontrolou. Je přeci příjemné, přirozené a efektivní, zůstat v bezpečí a pohodlí po celou sezónu.
Běžné, chemické repelenty proti hmyzu s sebou nesou pro náš organismus velká rizika.
Až se příště budete plácat konvenčním sprejem nebo mlékem proti hmyzu, myslete na toto: Repelenty na bázi DEET (N, N-diethyl-m-tolu amid) mají dlouhou historii vážných vedlejších účinků. DEET, vyvinutý ve 40. letech 20. století, se používá proti kousavému hmyzu, jako jsou komáři, klíšťata, blechy, a černé mouchy. Bohužel tato ochrana něco stojí. DEET je v laboratorních testech spojen se změnami chování a smrtí mozkových buněk. Časté a dlouhodobé používání zhoršuje motorickou koordinaci, učení, paměť a koncentraci. Objevují se také bolesti svalů a kloubů, bolesti hlavy, únava a také třes a dušnost. Vzhledem k tomu, že přibližně jedna třetina populace světa používá produkty na bázi DEET, jsou zapotřebí bezpečné alternativy, vytváření přírodních repelentů je jednodušší, než si možná myslíte.
Kreativní řešení letitého problému.
S takovým množstvím esenciálních olejů a bezpečných ingrediencí, které jsou k dispozici, skutečně neexistuje žádná omluva, proč ohrožovat zdraví škodlivými spreji proti hmyzu. Následující část poskytuje trochu inspirace, jak přirozeně odrazit otravný letní hmyz.
Strava.
Vyhněte se soli a potravinám s vysokým obsahem draslíku. Konzumujte denně drcený syrový česnek a 1-2 polévkové lžíce organického jablečného octa spolu s dostatečným množstvím vitamínu B1. Hlavně vitamín B je efektivní repelent, komáři nesnáší pach kvasnic, který se vylučuje lidským potem a člověk jej přitom nezaznamená, tedy jej neobtěžuje.
Oblečení a osobní zboží.
Vzhledem k tomu, že tmavé a pestrobarevné oblečení přitahuje hmyz, v létě zvolte bílé a světlé, neutrální odstíny. Problematické jsou také uměle vonící vlasové přípravky, mýdla, pleťové vody a parfémy.
Bylinky.
Různé kulinářské rostliny jsou užitečné pro zahnání kousavého hmyzu z venkovních prostor. V blízkosti venkovních dveří a oken a také kolem teras vysaďte citronelu, šantu kočičí a meduňku. Éterické oleje. Olej z cedru, citronového eukalyptu, citronely, levandule, čajovníku, citronové trávy a skořice jsou vynikajícími odpuzovači hmyzu. Studie zjistila, že esenciální olej z rýmovníku byl přibližně 10krát účinnější při odrazování komárů než sprej obsahující DEET. Smíchejte 20-25 kapek esence na 2 polévkové lžíce nosného oleje, jako je olivový, kokosový nebo slunečnicový a naneste na pokožku.
Případně přidejte 2 čajové lžičky esenciálního oleje do 100 ml obilného alkoholu. nalejte do malé lahvičky s rozprašovačem a před každou aplikací dobře protřepejte.
„Bug-off lotion bars“ jsou další účinnou možností. Použitím přepychových ingrediencí, jako je kokos, mango, bambucké nebo kakaové máslo spolu s vybranými bylinkami a esenciálními oleji, je odpuzování hmyzu překvapivě příjemnou záležitostí. Stačí smíchat ingredience s bylinkami viz. Výše a natřít na tělo.
Jste-li magnet na hmyz, neobávejte se – není třeba se vystavovat nepříjemným chemickým sprejům nebo mlékům. Jednoduše se chraňte přírodními prostředky spolu s několika základními tipy. A užijte si šťastné léto bez svědění a nemocí. Na závěr pár tipů.
Proti hmyzu, který nám létá okny do bytu-pomůže rozemnutý čerstvý list z rajčete nebo rostlinka rajčete na parapetu.
Štípnutí krásně zchladí Tea Tree olej nebo rozkrojená cibule přiložená na místo.
Blechy, klíšťata zase odpuzuje ořechové listí.
Přeji Vám ať si i vy najdete svůj vlastní, přírodní recept. Krásné a pohodové léto bez obtížného hmyzu.