Nechejte rostliny ať se samy chrání

radyweb.cz

Víte o tom, že některé rostliny odpuzují různé škůdce a vhodnou kombinací vysazení se mohou vzájemně chránit? Níže vám jich pár nabídneme a vy si je můžete vyzkoušet a ušetřit si tak čas, který byste strávili s chemickou ochranou.

Kombinaci bazalky a rajských jablíček zná jistě většina z nás. Jenže pomoci může bazalka rajčatům nikoliv v dodání chuti salátům z nich, ale v ochraně při jejich pěstování. Bazalka totiž odpuzuje například molice nebo třásněnky. Dobře také rajčata chrání před plísněmi. Bazalku také můžete k ochraně zasadit mezi okurky a cukety.

Další rostlinkou, která není jen pochutinou do různých pokrmů je česnek. Jeho štiplavá vůně odhání nejednoho škůdce. Pokud budete používat pravidelně postřik z rozdrceného česneku a vody, vaší zelenině se česnek obloukem vyhne a pokud i mezi zeleninu sem tam česnek vysadíte máte úplnou jistotu. Pokud vám česnek nevoní, máte jiné důvody tak zkuste mátu či levanduli. Opět oběma způsoby.

Další zelenina, kterou musíme v zahradě hlídat je zelí, květák, všechny druhy salátů nebo taky špenát. Asi si řeknete, že jsou to všechno zdraví prospěšné rostliny tak i škůdci si na nich rádi pochutnají. Nejvíce škodí tzv. zelný motýl – bělásek, jeho larvy umí napadnout a sežrat celou úrodu. Je však rostlinka, která jim nevoní a obloukem se záhonu vyhne. Je to kopr, kopr je nenáročný na prostor, roste do výšky, čím více ho na řádky umístíte tím větší ochranu si zajistíte.

Na háďátka jste také jistě v zahradě narazili. Likvidují kořeny a jsou na svou velikost mega škůdci. Pokud si chcete vysázet brambory a také víte, že je i mandelinka častým hostem vašich záhonů pak si zkombinujte květiny se zeleninou. Mezi brambory si dejte pruh afrikánů nebo měsíčku a křen. Uvidíte, jak bohatou úrodu budete mít.

Slunečnice je ozdobou zahrad neměla by chybět v žádné zahradě. Přiláká opylovače a užitečné ptactvo, které posbírá i nějaký škodlivý hmyz. Zároveň může poskytnout stín i rostlinám, kterým ostré slunce neprospívá.

Zdroj. Staré almanachy
Napsala Freyová Alice