Návod na pěstování pokojových azalek

radyweb.cz

Pokojová azalka je úžasnou rostlinou, která dokáže osvěžit vás domov zejména během zimy, kdy je všude pošmourno a květy venku neuvidíme.

Jestliže chcete, aby vám azalka v bytě dlouho vydržela, měli byste respektovat její životní potřeby. Mezi ně patří teplota okolo 10 stupňů během vegetačního růstu včetně tvorby pupenů, a teplota okolo 18 stupňů během květu, ale snese i o něco více.

Proč pokojová azalka odchází

Mez největší nešvary, kterými pokojové azalky trpí, jsou vedle nevhodné teploty i nadměrná nebo  naopak nedostatečná zálivka. Zde nezbývá, než to vychytat s ohledem na vlhkost a teplotu místnosti, kde se nachází – pozor, nadměrně suchý vzduch azalka také nesnáší, což můžete vylepšit občasným rosením listů.

Hnojení pokojové azalky

Nepoužívejte hnojivo pro pokojové rostliny, ale hnojivo určení pro azalky a rododendrony. Navíc platí, že nejefektivnější je hnojení v sezóně, tedy od května do léta, v zimě má velmi malý smysl.

Přesazování azalky

Jestliže se vám podařilo pokojové azalce vytvořit takové podmínky, že i po odkvětu přežila a daří se jí, můžete být rádi, ale současně počítejte s tím, že jak bude růst, přijde na řadu i přesazování. Přesazení by mělo proběhnout po odkvětu na jaře do ne o moc větší nádoby se spíše mělčím obsahem, ale rozhodně použijte zeminu pro azalky.