Mrazuvzdorné kaktusy

Kaktusy jsou známé tím, že potřebují spoustu tepla a slunce, na druhé straně nepotřebují zrovna mnoho vláhy, proto jsou oblíbenými rostlinami pro pěstování u těch, co mají sklony k zapomínání zalévat. Existují však takové druhy kaktusů, které bez sebemenších problémů vydrží i naši krutou zimu a jsou tak vhodné pro venkovní pěstování.
Pěstování kaktusů na balkóně nebo skalce
Napadlo vás někdy mít možnost pěstovat kaktusy na balkoně? Ne všechny typy jsou určeny pro vnitřní pěstování, můžete si vybrat mezi mnoha druhy, které jsou ideální pro venkovní pěstování. Takové kaktusy jsou přizpůsobeny tak, aby byly schopny odolávat venkovnímu prostředí, a to i velmi chladným ránům. Existují i kaktusy, které jsou schopny odolávat teplotě až do -23 °C.
I zimní slunce může pálit
Při pěstování kaktusů v zimním období je třeba si uvědomit, že i slunce v mrazivém období může být velmi silné. Sluneční paprsky, které na kaktus dopadnou, mohou růst kaktusu ohrozit. Proto je vhodné chránit jej tenkým papírem, které pronikající teplo rozptýlí. Zabrání tak riziku popálení a přitom zajistí dostatečný přísun tepla.
Pozor na zálivku kaktusů
Velmi častou chybou je v této oblasti nadměrná péče. Pěstitel je zvyklý na občasné zalévání a činí tak i v zimním období, to je však velmi nevhodný krok. Kaktusy, obzvláště ty mrazuvzdorné, je třeba přestat zalévat již v září. V případě zálivky v zimním období rostliny začnou vysychat a scvrknou se.
Druhy mrazuvzdorných kaktusů
Kaktusy, označené jako mrazuvzdorné, jsou schopny odolat teplotám, které jsou u konkrétních druhů uvedeny. Mrazuvzdorné kaktusy lze rozdělit do tří skupin. První skupina kaktusů odolávají teplotám do -7 °C (např. ancistrocactus scherii, astrophytum asterias, coryphanta cornifera ad.), druhá skupina odolává teplotám až do -12 °C (např. astrophytum capricorne či coryphanta echinus), třetí skupina odolává teplotám až do -23 °C (např. echinocereus utah). Tyto rostliny jsou odolné vůči mrazům, které trvají dlouhodou dobu, často bývají skryty pod vrstvou sněhu.