Množení rostlin v zimě

radyweb.cz

Zejména pro začínající a méně zkušené zahrádkáře může být překvapivá informace, že i v zimě je možné množit některé rostliny přímo na zahradě. Jak na to a o které rostliny se jedná?

Nesmí mrznout

Základním předpokladem je, aby nebyly vícedenní mrazy, které způsobí zamrznutí půdy. Množení v zimě totiž probíhá prostřednictvím hlíny, konkrétně takzvaným dělením.

Co je to dělení rostlin?

Metoda je velmi jednoduchá a pravděpodobně ji každý, kdo má zahradu, již dělal. Jen nevěděl, že jde o množení dělením. Podstatný rozdíl proti jarnímu množení touto technikou je v tom, že rostlinu sice oddělíme, ale nepřesadíme. K samotnému přesazení dojde až na jaře tak, jak jste zvyklí.

Ovšem plusem zímního dělení je to, že nově oddělená rostlina bude dál kořenit a její rána bude více zahojená. Takže na jaře již bude moct růst v plné síle. A to samé je možné říct o části rostliny, která zůstáne po oddělení na místě i na jaře po přesazení oddělku.

U kterých rostlin to můžete vyzkoušet?

Potenciál je poměrně široký. Za všechny lze jmenovat oblíbené tavolníky jakéhokoliv vzrůstu a další podobné keře. Zrovna tak se nemusíte být tohoto postupu u některých bylinek, zejména pokud jsou již rozrostlejšího řádu. typickým představitelem je velký “bochánek” meduňky. Z okrasných květin přichází do úvahy například na podzim krásně kvetoucí hvězdnice.

Dělení rostlin doporučujeme používat hlavně u silnějších rostlin, aby měly dostatek síly k zahojení a dalšímu růstu.