Lakování oken

radyweb.cz

Většina domácností sice už má vsazena okna plastová, která lakování rozhodně nepotřebují. Patříte-li mezi tu menšinu, která má stále ještě okna dřevěná nebo je máte na chatě, chalupě nebo letní zahrádce, bude se vám jistě hodin návod jak při takové renovaci dřevěných oken postupovat. Správně zrenovovaná okna budou nejen zdobit, ale také se značně zvýší jejich tepelná izolace.

Okna musí ven
Prvním zcela nezbytným krokem je vysazení oken z pantů. Vsazená by se velice špatně lakovala. Ideální je, pokud můžete vysazená okna renovovat venku, položená na vyvýšeném stabilním místě. Počítejte s tím, že okna byste měli opatřit nátěrem z obou stran, tudíž budete okna rozšroubovávat. Tím se zákonitě zvětšuje nárok na prostor.

Staré musí pryč
Po vysazení oken nastává fáze odstraňování. Starý lak zkrátka musí pryč a to kompletně. Nejvhodnější je použít odstraňovač starých nátěrů (nezapomeňte na pracovní rukavice) v kombinaci s horkovzdušnou pistolí. Samozřejmě budete potřebovat špachtli na seškrabování a brusný papír na dodělání drobných míst, jako jsou rohy. Na správně odlakovaných oknech zůstane jen surové dřevo.

Nesourodost opravit tmelem
Máte-li z rámu odstraněný původní lak, je dobré surové dřevo odmastit a tím zároveň odstranit zbytky žroutu laku. K odmaštění úplně postačí voda se saponátem na nádobí a hadřík. Jen opatrně, abyste dřevo zbytečně moc nenamočili. Poté je potřeba odstranit rýhy, které vznikly seškrabáváním. Ty se pohodlně opraví tmelem určeným na dřevo.

Napustit dřevo fermeží
Surové odmaštěné rámy oken je nutné napustit základní fermeží. Ta dřevo ochrání proti vlhkosti a současně prodlouží životnost nového nátěru. Nátěr fermeží postačí pouze jednou. Jen opatrně při výběru značky fermeže. Značně se totiž liší dobou schnutí. Koupit si můžete ty, na které se nátěr může nanést za dvě hodiny, ale také ty, které vysychají 24 hodin.

Bez kytu to nepůjde
Po fermeži nastupuje na řadu oprava kytu. Tam kde je sklenářský kyt odprýsknutý nebo rýhatý doporučujeme kompletně kyt vyměnit. Okna tím navíc utěsníte a snížíte tak únik tepla.

Natřít barvou na okna
Teď už nastupuje na řadu nejdůležitější krok. Samotný nátěr. Samozřejmě je jen na vás, jestli zůstanete věrní staré dobré bílé a hnědé. Zůstat také můžete u natur vzhledu a zvolit průhledný lak, který nechá vyniknout kráse dřeva.