Koupě bytu – co vás čeká a na co si dát pozor

radyweb.cz

Koupě bytu patří pro většinu lidí mezi velké finanční transkace a životní události, je proto vhodné vědět, co vás čeká.

Rezervační smlouva a složení zálohy

Pokud se rozhodnete koupit konkrétní byt, obvyklou praxí je podpis rezervační smlouvy a složení rezervační zálohy. Obvyklou praxí je, že tím máte rezervovanou určitou dobu na podepsání kupní smlouvy a doplacení celé částky. Dejte si pozor na to, aby se nejednalo o nepřiměřenou výši zálohy – ta by neměla obvykle překročit hodnotu 2 – 5% nemovitosti, u menších částek se pak jedná obvykle o 10 – 30 tisíc.

Podpis kupní smlouvy a zaplacení celé platby

Zde vám doporučujeme hned několik věcí, na které byste měli myslet. Je vhodné ošetřit, že peníze budou blokovány do doby, než katastr nemovitostí zapíše prodej a vy budete uvedeni v katastru jako majitelé. Teprve pak bude ovolněna platba a převedena na účet prodávajícího. S tím souvisí i otázka, kde by měly být peníze složeny. Máte 3 varianty – u realitní kanceláře, advokáta nebo banky. Nejbezpečnější je, podle našeho názoru, jejich složení v bance.

Předání nemovitosti

Při předání nemovitosti zkontrolujte stav bytu s tím, co je uvedené ve smlouvě. Pokud vám bylo slíbeno, že je byt i s kuchynskou linkou, je důležité to uvéíst i do smlouvy a přesně kuchyni popsat, aby pak nedošlo ke sporům. To samé platí i o dalších detailech a vybavení. V rámci předání zapište i hodnoty plynoměru, elektroměru a vodoměru a nejlépe podepište převáděcí papíry z prodávajícího na vás tak, abyste s tím pak neměli na Energetických či plynových závodech nabo u Vodáren problémy.