Jak zalepit duši u jízdního kola

radyweb.cz

Cykloturistika i jízda na kole do zaměstnání či do školy je velice oblíbeným sportem jarních, letních i lehce podzimních měsíců. Kolo nám slouží jako plnohodnotný dopravní prostředek i jako radost z pohybu. Stejně tak jako auto, by mělo i kolo projít pravidelným před sezóním servisem. Jednu z nejčastějších obtíží, díky které se ráno do práce nebo na výlet nedostanete je prázdná či ucházející duše. Přitom oprava je velice snadná záležitost, kterou zvládne naprosto každý.

Jako první si připravte nářadí, které budete k záplatování cyklistické duše potřebovat. Budete potřebovat pumpičku, montpáky na sundání píchlé duše z pláště kola, raději si vezměte montpáky kovové, než plastové. Dále budete potřebovat speciální lepidlo na zalepení díry, které by mělo v sadě obsahovat i jemný brusný papír a záplatu. Lepidlo volte raději kvalitnější, na nekvalitním lepidle záplata nedrží a mohla by se vám snadno odchlipovat.

Tak teď k samotné výměně.
Povolte ventilek a vypusťte vzduch z duše. Poté vyndejte samotnou duši z pláště kola. Děláte-li to poprvé, vůbec se neděste, že vám to může jít hůř od ruky. Chce to cvik. Pokud opravdu duše vyndat nejde, můžete si vzít na pomoc obyčejné mýdlo a hezky kousek po kousky duši vyndat.
Když máte duši vyndanou, nafoukněte ji a ideálně po částech vložte např. do kbelíku s vodou, tak zjistíte i tu nejmenší dírku. Nakonec můžete přijít na víc děr než jen jednu.
Vyfouklou duši si v místě, kde je díra pevně omotejte kolem dlaně dírou vzhůru. U lepidla by měl být přibalen malý brusný papír. Tím okolí kolem díry i samotnou díru jemně zbruste. Zbrousit okolí je nutné proto, aby lepidlo k duši pěkně přilnulo.
Pak naneste vrstvu samotného lepidla na díru a cca i 1 cm kolem ní. Lepidlo poté nechte 3 – 5 minut lehce zatáhnout (pozor, nesmí být úplně ztvrdlé).
Potom odstraňte spodní ochrannou fólii ze záplaty a pevně mezi rukama přitlačte na díru a chvíli podržte.
Poté ještě odstraňte vrchní ochrannou fólii, kterou není vhodné na duši nechávat.
Tak a hotovo! Teď už stačí jen nasadit duši opět zpátky do pláště, nafouknout a zvesela šlápnout do pedálů.

RADA: Pokud s sebou vozíte pro případ píchnutí na cestách náhradní duši, zkontrolujte pro jistotu také ji, jestli není prasklá. Oděrem, i otěrem o nářadí a dlouhodobým složením může být prasklá i ona.