Jak zahradničení pomáhá duševnímu zdraví

radyweb.cz

Chcete zlepšit své duševní zdraví? Zkuste vyjít ven a začněte se hrabat v zemi. Zahradničení má významné výhody, které přesahují jen dočasné odvedení mysli od problémů – i když to je jedno velké plus, když se do něj zaberete. Pokud jste ještě nezahradničili, tak asi váháte, protože si nevíte rady. Nemějte strach – ať už bydlíte v maličkém městském bytě a k dispozici máte malý balkón nebo jen parapet, nebo máte výhodu vlastní zahrady, tento průvodce vám může pomoci. Zde je návod, jak začít svou uzdravující cestu rostoucích věcí.

Sbírejte barevné nádoby
Bez ohledu na to, jakou velikost domu máte, můžete zahradu vytvořit uvnitř i venku pomocí barevných nádob. Některé mohou být docela drahé, ale obvykle najdete levné modely. Pokud během slunečné soboty nemilujete nic víc, než prohledávat silnice a hledat výhodné nabídky na prodej ze dvora, máte štěstí. Garážový výprodej rovněž nabízí potenciální nabídky.

Rajčata, hrášek a tykev rostou dobře v nádobách, takže si nemyslete, že musíte rezignovat na květiny, pokud je milujete a nechcete si ubírat prostor, který máte právě pro ně. Pěstováním zeleniny a ovoce můžete ušetřit značné peníze. Namísto nákupu malých rostlin si můžete vše vypěstovat ze semen, které koupíte, ty si naklíčíte, návodů, jak je plný internet, a dáte na okenní parapet. K tomuto účelu dobře poslouží krabičky na vajíčka, které můžete dát do země, až semena vyklíčí a povyrostou. Rozloží se. Kontejnerové zahrady zlepšují vaše duševní zdraví tím, že vás spojují s přírodou. Dostanou vás ven a umožní vašemu tělu produkovat přirozené zásoby vitamínu D.

Rozvíjejte svou hru na změnu účelu.
Máte doma zahrádku? Pokud ano, máte mnohem více prostoru pro výsadbu, ale stavební potřeby, jako jsou dlažby a zahradní kameny, nejsou levné. Pokud je vaše finanční situace trochu napjatá nebo chcete být ohleduplní k životnímu prostředí, podívejte se na přepracování často vyřazených věcí pro použití na vaší zahradě.

Ne, nemusíte ze záchodu udělat květináč, pokud to nevyhovuje vašemu vkusu. Starou pneumatiku nákladního auta však můžete natřít slavnostním odstínem, abyste vytvořili kruhové místo pro výsadbu malého ovocného stromu a některých letniček. Starý náklaďák na hračky je hravým místem pro zaparkování vašich petúnií a lustr vypadá úžasně s pikantním oreganem, který se vine po stranách.

Projděte se po obvodu vašeho domova. Vidíte nějaká neatraktivní místa, která chcete zakamuflovat? Jak to můžete udělat kreativně s rostlinami? Pokud nemůžete vystát vzhled svého vodoměru, skládací přepážka pokrytá květináči jej udrží přístupný pro pracovníky údržby a zároveň skryje nevábný pohled. Zkrášlením vaší nemovitosti snížíte hladinu stresu. Místo toho, abyste si povzdechli, když zajedete na příjezdovou cestu, usmíváte se na krásné prostředí, které jste vytvořili.

Jděte s výzdobou do výšky.
Je váš prostor tak malý, že i váš balkón ponechává jen málo místa pro cokoliv kromě dvou židlí? A co vaše dostupné místo na stěně? Vertikální zahrady nabízejí další řešení, které šetří místo uvnitř i venku, a pokud k jejich výrobě použijete recyklované materiály, jako jsou plastové lahve, ušetříte i peníze.

Můžete naplnit staré květináče, které natřete barvou a zavěsit je, nebo podepřít starý dřevěný žebřík v rohu na něj navěsit malé nádoby. Váš místní obchod se dřevem může rozdávat staré dřevěné palety zdarma. Můžete si je vzít domů, natřít je tak, aby ladily s jakýmkoliv dekorem, a připevnit je na zeď, abyste vytvořili bezpečný rám pro vlečné bylinky.

I malé zahrady zlepšují vaši celkovou kondici. Stále musíte zalévat a ošetřovat rostliny, což vás dostane z gauče. Výsadba léčivých odrůd, jako je heřmánek, vám navíc umožňuje připravovat čaje, které dále prospívají vaší náladě.

Udělejte z toho komunitní záležitost
Co když sníte o velkém pozemku, ale máte jen malinký dvorek? Máte sousedy, kteří také projevují zájem o zahradničení? Pokud ano, proč nerozešlete petici nebo nevyvěsíte cedule oznamující schůzi na založení komunitní zahrady?

Jakmile shromáždíte skupinu stejně smýšlejících jednotlivců, budete sice muset vyřešit právní požadavky, ale věřte, že se vám to vyplatí a budete za tu trochu námahy vděčni.

Poté, co získáte svůj kus země, přejdete ke špinavé a zábavné části – budování a osázení zahrady. Svůj komunitní pozemek můžete uspořádat několika způsoby. Každá rodina se může starat o jednotlivé oblasti nebo přidělit rotační plán pro hrabání, plení a další úkoly údržby.

Tento projekt vám pomůže cítit se více propojeni s lidmi kolem vás. Téměř tři z pěti dospělých trpí osamělostí, která může vést k depresi. A to, že vidíte rostliny každý den růst je také velmi povzbuzující, vnímáte pocit toho, co jste dokázali, co se vám povedlo, a to rozhodně není málo.

Zpracovala Freyová Alice
Zdroj. Mia Barnes