Jak vybrat vhodnou cyklistickou přilbu

radyweb.cz

Pokud jezdíte rádi na kole, určitě máte kolo, které něco vydrží a které není jen tak na popojíždění. Jezdíte-li dlouhé trasy v řádu několika desítek kilometrů či dokonce sto kilometrů pak je nutné kromě dobrého kola vybrat si i dobrou cyklistickou přilbu.

Ta vás ochrání při případném pádu a chrání hlavu před vážnými úrazy. Tak jako výběr dobrého kola nesmíte podcenit také výběr cyklistické přilby, jelikož vám poslouží mnoho let a proto je dobré jí vybírat pečlivě a nekupovat pouze ty cenově výhodnější. Zde je pár tipů jak si správně vybrat cyklistickou přilbu.

Velikost cyklistické přilby

Toto je velmi důležtý faktor při výběru cyklistické přilby. Cyklistická přilba vám musí na hlavě sedět dobře i bez zapnutí, nesmí vás tlačit a také se nesmí na hlavě volně pohybovat. Pokud cyklistickou přilbu zkoušíte, dobrým testem je, když helmu máte na hlavě a potřesete hlavou. Cyklistická přilba by se při tomto pohybu neměla pohybovat. V tomto případě je helma pro vás vhodná. Pokud nosíte dioptrické brýle, je nutné zkoušet cyklistickou přilbu spolu s brýlemi.

Zapínání cyklistické přilby

Zapínání u cyklistické přilby by mělo být snadno ovladatelné a mělo by jít ovládat pomocí jedné ruky. Zapínání by nemělo být v některé z krajních poloh, nemělo by být ani volné a ani se nesmí zařezávat do krku. Všechny tyto případy snižují ochrannou funkci cyklistické přilby, což samozřejmě nechceme. Upínací pásky by měly být alespoň patnáct milimetrů široké, aby při pádu nedošlo k dalšímu úrazu.

Konstrukce přilby

Cyklistické přilby se liší počtem a velikostí větracích otvorů. Pokud jezdíte na povrchu, který je víceméně rovný nehraje roli počet a ani velikost větracích otvorů. Pokud ovšem jezdíte v terénu, kde je les, a povrch je nerovnoměrný, je nutné dbát na to, kolik větracích otvorů na cyklistické přilbě máte a jaké velikosti. V případě velkých otvorů na cyklistické přilbě může být pád v lesnatém terénu nebezpečný. Větším otvorem může při pádu proniknout skrz větrací otvor větev, kořeny a ty můžou způsobit vážná zranění.

Barva přilby

Ač se to nezdá, i výběr barvy cyklistické přilby může znamenat mnoho pro bezpečnost. Zvláště pokud jezdíte v šeru, tmě či hustém lese. Je proto vhodné zvolit světlejší a lesklejší barvu přilby, která je dobře viditelná.