Jak vybrat jízdní kolo

radyweb.cz

Cyklistika má dnes mnoho podob a disciplín. Stejně tak existuje nepřeberná řada typů a modelů kol. Výběr bicyklu tak rozhodně není snadnou záležitostí, a pokud mu nevěnujete dostatek pozornosti, dočkáte se na první vyjížďce místo očekávaného příjemného cyklistického zážitku spíše zklamání. Následující řádky se vám proto pokusí poradit, jak při výběru postupovat.

Výběr kola podle terénu
Nejprve si zkuste zodpovědět otázku, na jakém povrchu se chcete na kole pohybovat. Podle toho si následně vyberete kolo z jedné z následujících kategorií.

Silniční kola
Pokud budete jezdit výhradně na silnici, zvolte si silniční kolo, určené pro rychlou jízdu na asfaltu. Silniční kola jsou lehká, mají úzké hladké pláště a nabízejí sportovní posed pro co nejefektivnější šlapání.

Krosová a trekingová kola
Jestliže chcete kombinovat silnici s polními a lesními cestami, bude tou správnou volbou kolo krosové či trekingové. Trekingová kola se od krosovým liší pouze tím, že jsou již z výroby osazena některými doplňky pro vícedenní cyklovýlety či expedice. Jde například o světla, blatníky, nosiče apod..

Krosová a trekingová kola jsou poněkud robustnější nežli kola silniční a mají širší pláště s jemným vzorkem. Posed není tak sportovní, jako u silničních kol. Většina modelů již dnes disponuje přední odpruženou vidlicí pro pohodlnější překonávání nerovností.

Horská kola
Pokud vás to táhne do terénu mimo zpevněné cesty, vyberte si kolo horské. Získáte robustní rám, odolné komponenty a široké pláště s hrubým vzorkem, které vás podrží na různých površích. Horská kola mají odpruženou vidlici a některá také odpruženou zadní stavbu.

Dle velikosti zdvihu odpružení se tato kola dále člení do dalších kategorií od závodních speciálů pro rychlou jízdu krajinou až po kola sjezdová pro jízdu z prudkých kopců v extrémním terénu.

V poslední době se u horských kol stále více prosazuje nový větší rozměr ráfků, a to 29 palců. Oproti tradičním „šestadvacítkám“ jsou větší kola rychlejší, lépe překonávají překážky, mají větší trakci a lépe stoupají. Nevýhodou je, že jsou méně hravá v technických pasážích a pomaleji akcelerují.

Městská kola
Chcete-li jezdit jen kratší vzdálenosti po městě, například do práce, sáhněte po komfortním městském kole. Tato kategorie kol se vyznačuje pohodlným vzpřímeným posedem, často s širokými polstrovanými sedly a odpruženými sedlovkami.

Výběr kola podle úrovně ježdění
Druhá otázka, kterou si musíte zodpovědět, je jak často chcete jezdit, popřípadě na jaké úrovni a s jakými ambicemi. Zmíněné kategorie kol (s výjimkou městských) nabízejí celou řadu modelů odstupňovaných podle výkonnosti svých uživatelů.

Zhruba se dají kola rozdělit na rekreační, sportovní a závodní. Čím vyšší kategorie, tím sportovnější je geometrie kola, tím více položený je posed a použité komponenty snesou častější a větší zatížení. Úměrně samozřejmě roste také cena.

Výběr kola podle velikosti
Ani to nejlepší kolo, které si vyberete přesně podle vašich potřeb a představ, nesplní vaše cyklistická očekávání, pokud bude ve špatné rámové velikosti. Při jejím výběru se můžete orientačně řídit tabulkami výrobců, kteří doporučují jednotlivé rámové velikosti dle výšky postavy uživatelů.

Existují i další orientační pomůcky – například pokud si stoupnete nad kolo s nohama na zemi, měli byste mít mezi rozkrokem a horní rámovou trubkou asi na pěst místa. Když se zase předkloníte přes kolo tak, že se podpaždím opíráte o sedlo, měly by konečky vašich prstů dosáhnout na střed (osa pedálů).

Nejlepší ovšem je se na předvybrané rámové velikosti zkusmo projet a také se řídit doporučením zkušeného prodejce, který má optimální rámové velikosti již jak se říká „v oku“.

Přejeme vám dobrou ruku při výběru a mnoho spokojenosti s vaším novým kolem!

Placený reklamní článek