Jak umýt křišťálový lustr

radyweb.cz

Není lustr jako lustr. Pokud se můžete pyšnit krásným křišťálovým lustrem, budete se také muset postarat o jeho údržbu. To je také jedna z nevýhod křišťálových lustrů, ačkoliv jsou nádherné, vyžadují mnohem větší péči než jiné typy lustrů, které stačí otřít vlhkým hadrem. Pravidelná údržba křišťálového lustru je velice důležitá, jelikož zanedbaná údržba je patrná na první pohled. Dejte si proto opravdu záležet při čištění křišťálového lustru.

Sundání lustru
Pokud lustr běžně používáte, je třeba jej odstrojit. K tomu je dobré vypnout elektrický proud a vymontovat žárovky. Některé části lustru bývají také napevno přišroubovány, je proto třeba levné části odšroubovat a lustru ze stropu sundat. Sundávání by mělo být velice opatrné, jelikož jsou křišťálové lustry opravdu křehké.

Rozmontování částí
Křišťálové lustry se obvykle skládají z celé řady dílů. Z toho důvodu je třeba lustru rozložit do posledního kousku. Jen tak se vám podaří lustr vyčistit ve všech místech a proces údržby bude mnohem snazší. Pro rozmontování křišťálového lustru nebudete pravděpodobně potřebovat žádné další pomůcky jediné, co budete potřebovat, jsou šikovné prsty. Jednotlivé křišťálové kousky bývají buď na háčcích, nebo jsou na šňůrkách. Doporučujeme nechávat šňůrky v kuse a čistit je jako jeden celek.

Plastová nádoba
Při čištění křišťálových částí jednotlivé díly omývejte v plastové nádobě. Neomývejte je ve dřezu nebo ve vaně, ty jsou totiž vyrobeny z tvrdého materiálu a nárazy by mohly způsobit prasknutí křišťálu. Při čištění používejte obyčejný saponát na sklo. Křišťálové díly umístěte do umělé nádoby, napusťte teplou vodou se saponátem a jemným hadrem umyjte všechny místa na dílech křišťálu.

Použití speciálního spreje
Nejmodernějším způsobem čištění křišťálových lustrů je použití spreje, který obsahují speciální čisticí látku, určenou pro údržbu křišťálových lustrů. Pokud investujete do tohoto spreje, nebudete muset lustr rozebírat na jednotlivé díly. Bude stačit vyšroubovat žárovku, vypnout proud, díly sprejem nastříkat. Po chvilce působení špinavá voda steče pod lustr, a ten bude vypadat jako nový.