Jak šetrně zbavit psa klíšťat

radyweb.cz

Sezóna klíšťat je v plném proudu a bohužel to vypadá, že rozhodně jen tak neskončí. Tito nepříjemní parazité nás tak mohou potrápit. Poradíme vám, jak na klíšťata vyzrát, jak je co nejšetrněji zlikvidovat a také to, kdy je případně vhodné vyrazit k odborníkovi.

Klíšťata se objevují celou sezónu.

Klíšťata začínají být aktivní při teplotách nad 10 °C, takže setkání s nimi nám bohužel hrozí až do samotného konce podzimu. A psi jsou na tom samozřejmě stejně. Období nejvyššího výskytu pak najdeme zhruba mezi dubnem a říjnem. Jestliže chcete vědět, jak vypadá současná situace ohledně aktivity klíšťat ve vašem okolí, můžete ji sledovat třeba na stránkách hydrometeorologického ústavu.

Použitá anti parazitika je třeba obnovit
Pokud jste začali s využitím antiparazitik již během jara, nebudou už mít tu správnou účinnost. Bude tak pravděpodobně třeba je obměnit. Jak je možné rozpoznat, že obojky či různé přípravky už ztratily svou garantovanou účinnost? „Pokud začneme nacházet zapitá klíšťata, se kterými jsme předtím problém nemívali, je to jasný signál, že je potřeba kontrola, případně obměna antiparazitik.“

Je důležité si uvědomit, že je pro jistotu mnohem lepší počítat s kratší dobou funkčnosti jednotlivých přípravků a mít tak doma nějaké ty přípravky navíc. A co to znamená v praxi? Pokud je na obalu uvedeno působení ochrany 7-8 týdnů, pak pro jistotu počítejte jen s těmi sedmi. Vyhnete se tak „klíšťové apokalypse.“ A rovněž je třeba mít na mysli, že žádné antiparazitikum, které je na našem trhu dostupné, nezaručuje 100 % ochranu. Musíte tedy svého psa pravidelně prohlížet.

Zdroj: naše zahrada a mazlíčci
Zpracovala Freyová Alice