Jak se zbavit škytání (škytavky)

radyweb.cz

Škytání je velmi nepříjemné a někdy je docela složité dosáhnout toho, aby přestalo. Přinášíme několik tipů, se kterými by se vám mohlo podařit škytavku zastavit.

Studená voda

Zkuste se napít studené vody, která by mohla škytání zastavit. Ovšem pokud trpíte podrážděním jícnu, zánětem žaludku nebo například nachlazením, není tato cesta příliš vhodná.

Zastavení dechu

Poměrně častá metoda, při které se zhluboka nadýchnete a zadržíte dech na co nejdelší dobu. Pokud to nepomůže napoprvé, lze opakovat. Pozor by si ale u této metody měli dát pozor lidé zejména s nemocným srdcem, zvýšeným nitroočním tlakem, špatným stavem cév v oblasti mozku, vysokým tlakem apod..

Leknutí

Pokud na vás někdo bafne, škytání může ustat. Otázkou ale je, jestli vám z leknutí také např. nevyskočí opar nebo nedostanete infarkt – proto opatrně.

Cukr s octem

Ponořte kostku cukru do octa a vložte do jazyk a nechte postupně rozpusit. Současně rozpuštěnou směs pomalu polykejte. Nevhodné pro nemocné se zažíváním a s ústními sliznicemi.

Změna polohy

Metoda využitelná zejména u déle nemocných pacientů, kteří leží – pokud to jde, můžou změnit polohu. Změnit polohu ale můžou i zdraví lidé, přičemž mezi nejúčinnější varianty patří se předklonit a chvíli v předklonu vydržet. Nevhodné zejména pro lidi s vysokým krevním tlakem.