Jak přilákat ptactvo

radyweb.cz

Jaro je v plném proudu, zahrada začíná ožívat, a přesto vám v ní něco chybí? V zimě bylo vaše krmítko plné ptáků a teď všichni někam zmizeli? Je načase přizpůsobit vaše království nejen flóře, ale i fauně. Ptáci se vám za to odmění likvidací nepříjemného hmyzu, a když budete mít štěstí, dovolí vám nahlédnout do jejich zajímavého života.

S čím začít?
Největším lákadlem pro opeřence je místo k hnízdění. Pokud se vaše zahrada vyznačuje vysokými stromy, s největší pravděpodobností u vás rády zahnízdí hrdličky, hřivnáči nebo straky. Můžete jim pomoci tím, že pro ně sestavíte vhodné budky. Návodů je na internetu spousta, ty nejlepší naleznete na webu České společnosti ornitologické.

Menší ptáci najdou úkryt například v živých plotech, mezi popínavými rostlinami nebo na trámech pergol. Takovými návštěvníky bývají zejména sýkory, rehkové nebo pěnice. I v tomto případě můžete jejich hnízdění podpořit budkami, tentokrát ale nemusíte tvořit sami. Zkuste ve svém okolí oslovit chovatele exotů, například andulek nebo zebřiček a o nějaké vyřazené budky je poproste. Malou budkou pro zebřičky ukrytou v popínavém listoví se rehkům maximálně zavděčíte.

Pokud vlastníte mělké zahradní jezírko, máte druhou půlku úspěchu v kapse. Ptáci zdroj vody potřebují, ale stačit jim bude i větší kameninová miska naplněná vodou. Pravidelné čištění je samozřejmost.

Na co si dát pozor?
Budky neumisťujte příliš blízko sebe, mohlo by mezi nájemníky docházet k rozbrojům. Dejte také pozor na domácí mazlíčky, zejména kočky. Pokud ptáci nebudou před predátory v bezpečí, těžko u vás zůstanou. Důkladně zajistěte i různé roury a sudy s dešťovou vodou, do kterých by mohli ptáci spadnout a ublížit si. A nakonec to nejdůležitější: nepoužívejte žádné chemické postřiky. Za všechnu péči se vám ptáci odmění právě tím, že škůdce a hmyz spolehlivě zlikvidují.

Zdroj.bird.com
Zpracovala Freyová Alice