Jak potrestat psa

radyweb.cz

Výchova psa je velmi důležitá již v jeho raném věku. Pokud ho to nenaučíte co nejdřív, nebude vás poslouchat již nikdy. K základnímu během výcviku patří správné trestání psa. Stejně jako u malého dítěte by se mu mělo dát jasně najevo, že udělal něco špatně. Vzít na něj dřevěnou hůl ale také není správné řešení. Pojďme se podívat, jaké jsou základní pravidla k trestání psů.

Zákaz musí být trvalý
Pokud se rozhodnete psovi něco zakázat, musí mu to zůstat zakázáno již po celý život. Jinak z toho začne být zmatený. To samé by měly platit v případě, že psa vychovává více lidí. Pravidla by měly platit vždy stejná. Pokud se rozhodnete psovi zakázat štěkání během toho, co někdo zvoní na zvonek, nemůžete jej později učit, aby při zvonku štěkal. Tak se to nedělá. Pes by byl zmatený a pak by mohl špatně reagovat i na další příkazy a povely.

Přichycení při činu
Pokud se pes dopustí něčeho, s čím zásadně nesouhlasíte a má mu to být zakázáno, vyhubujte mu jen v případě, budete-li u toho, jak danou věc dělá nebo má-li poškozenou věc na očích. Nemá cenu psa trestat po několika hodinách, co něco provedl. Již nebude tušit, za co ho trestáte, opět bude zmatený a začne ztrácet důvěru k vaší osobě.

Respekt
Pokud chcete psa trestat, musíte vůči němu budit respekt. Pokud vás jako vůdce či svého pána nebere, nějaké trestání bude brát velmi nepříznivě a nebude na něj pozitivně reagovat. Psa si musíte získat. Poté, budete-li jej za něco trestat, bude mu to líto a příště se bude snažit polepšit.

Povely
Pokud chcete psa trestat, používejte pro to maximálně 2 až 3 povely. Budete-li na něj v případě trestu křičet pokaždé jinak, trestání nebude mít příliš velký smysl. Naučí-li se však pes povel, který pro něj bude znamenat trestání či „peskování“, bude vědět, že to, co provedl, dělat neměl.

Výchova a trestání psa je náročnou záležitostí, která zabere hodiny volného času. Budete-li se však psovi věnovat opravdu pozorně, výsledky budou patrné velmi brzy. Bude vás na povel poslouchat a provede-li něco, bude si toho vědomý a znovu stejnou chybu již neudělá.