Jak potrestat kočku

radyweb.cz

Výchova kočky se liší prakticky ve všem od výchovy psa. Potrestat kočku není vůbec jednoduché a vyžaduje to rozdílné postupy jako při trestání psů. V tomto článku si povíme, jak se pokusit při trestání kočky, co je pro to nejlepší řešení a jak dosáhnout co nejlepších výsledků.

Důležitost výchovy
Základním krokem je kočku dobře vycvičit. Pokud máte v plánu chovat kočku v domácím prostředí, tedy v interiéru, je výchova kočky velmi důležitá. Hned ze samého počátku by se měla začít učit chodit na záchod a neškrábat na nábytek. Důležitost výchovy je stěžením krokem, který s trestáním souvisí opravdu úzce. Pokud kočku dobře vychováte, nebudete ji poté muset příliš trestat.

Tvrdohlavost kočky
Je třeba upozornit na to, že kočky jsou tvrdohlavé a příliš se trestat nedají. Mnohdy tak trestání bude naprosto bez účinku, s tím je nutné se smířit. U koček zkrátka lítosti nedosáhnete, je jim jedno, že se něco nelíbí vám, hlavně že si to užívají ony. Kočky jsou opravdu tvrdohlavé a s tím se musí počítat.

Trestání vodou
Kočky nemají rády, když se na ně stříká vodou. Nemá cenu je bít nebo na ně křičet, kropení vodou ale funguje poměrně účinně. Musíte ji však chytit při činu. Když uvidíte, že dělá něco, co dělat nesmí, pokropte ji proudem vody. Budete-li to dělat vždy, když danou věc bude vykonávat, zapamatuje si, že ji čeká ledová sprcha a danou věc si velmi rychle rozmyslí.

Zvuky
Některé kočky lze úspěšně naučit reagovat i na zvuky, vykonávat podmíněné reakce. Nejlepší je tlesknutí, lusknutí nebo krátký pokřik. Pokud dáte kočce najevo zvuk, že danou věc nemá dělat, zapamatuje si to. Obzvláště v případě, když po onom zvuku a neuposlechnutí přijde trest, třeba právě ve formě ledové sprchy. Oba typy trestání tak můžete kombinovat.

Potrestat kočku nemusí být vůbec jednoduché. Důležité je začít s výchovou velmi brzy a postarat se o to, aby se chovala tak, jak má. Pokud se nějakého přestupku dopustí, nebojte se ji zkropit pořádnou dávkou ledové vody. Pro příště si to jistě rozmyslí.