Jak postavit přístřešek na auto

radyweb.cz

Jestliže nevlastníte garáž, ale přesto vám vadí zimní nános sněhu na vašem čtyřkolovém dopravním prostředku nebo ho jen chcete uchránit před „kálením“ ptáků, což mu takhle pořídit alespoň přístřešek. Jeho výroba není složitá a za pouhý jeden víkend může stát vaše auto v novém obydlí.

Nejdříve si vyberte vhodné místo. Aby se vám autem pod přístřešek dobře zajíždělo, počítejte minimálně s půlmetrovou šířkou. Aby bylo vaše auto pod střechou od kapoty po zadní kufr schováno, měla by být délka alespoň tři metry. Vezměte v potaz i výšku. Když z auta vystoupíte, měli byste se pohodlně narovnat a mít nad sebou ještě alespoň půl metru místa. Při výběru místa také vezměte v úvahu příjezdovou cestu do přístřešku.

Nejlépe se vám bude pracovat s dřevěným materiálem, který navíc můžete namořit či natřít do požadovaného barevného odstínu.

Práci vám rovněž značně ušetří, když přístřešek na auto situujete ke zdi domu nebo kůlny. Z jedné strany bude přístřešek i bez obvodových zdí chráněn před povětrnostními podmínkami.
Z rozměrů uvedených v úvodu článku je jasné, že budeme počítat s obdélníkovým půdorysem stavby. Základ stavby tvoří pevná bytelná konstrukce, která zajistí stabilitu i při nepříznivých povětrnostních podmínkách.
Konstrukci vytvoříme z dřevěných hranolů, které opatříme střešními nosníky.
Hranoly je vhodné nejen vsadit volně do země, i když do značné hloubky, ale lepší je i zabetonovat.
U práce mějte po ruce vždy vodováhu a neustále kontrolujte správnou rovinu kůlů.

Nejsložitější na provedení je střecha. Kvůli nánosům sněhu je lepší vytvořit na přístřešku střechu ve tvaru písmene A. Střešní konstrukce se vyrábí z dřevěných fošen. Aby spoje držely pevně, používají se k uchycení pevné kovové spoje.
Na střechu se dá jako krytina použít taková, jakou máte na domě nebo jen desky. Ty můžou být samozřejmě jak dřevěné, tak z železitých materiálů.
Přístřešek sám o sobě je hotov, stačí ho opatřit fermeží a konečným nátěrem. Dodatečně můžete k přístřešku přidělat i boční stěny. Díky bočním stěnám se může přístřešek stát i vhodným „parkovištěm“ například pro jízdní kola.

TIP:
Práci vám značně usnadní přesně nařezaný materiál, podle rozměrů, které potřebujete. Vstříc vám vyjde oddělení řeziva každého většího hobby marketu.