Jak pěstovat okurky

Pochutnat si na domácích okurkách hadovkách, je něco úplně jiného než na těch, které koupíte běžně v oddělení ovoce a zelenina ve vašem oblíbeném supermarketu. Vlastnoručně si zavařit doma vypěstované okurky nakládačky zase dodá úplně jiný pohled na kupované rychlokvašky. Vypěstovat si svoje domácí okurky přitom není vůbec těžké.
Návod na pěstování okurky hadovky
Okurka hadovka se hodí k pěstování ve sklenících, potažmo ve fóliovnících. V našich teplotně nestálých podmínkách, se jí na venkovních záhoncích moc nedaří.
Sazenice pro výsadbu je ideální si předpěstovat.
Koupená semena necháme nejprve naklíčit a to následujícím způsobem. Obyčejnou vatovou buničinu rozprostřeme na misku s větším okrajem a zalijeme vodou. Na ni poté v mírných rozestupech rozprostřeme semínka. Misku dáme na teplé, slunečné místo.
Za pár dní nám začnou semínka klíčit. Vyklíčená semena, pak zasadíme do menších květináčů nebo kelímků od jogurtu, do kterých jsme udělali odtokovou díru. Jako zemina nám zcela postačí zahradnický substrát.
Má-li sazenice alespoň dva větší hezky zelené zdravé listy a dostatečně silný kořenový systém (kelímek je kořeny prorostlý), je připravena k zasazení do samotného skleníku.
Sazenice okurek sázíme minimálně s metrovým rozestupem. Za sazenicí vytvoříme dostatečně velkou oporu. Můžeme buď použít síť s většími oky, nebo můžeme oporu vyplést z provázků. Jednotlivé výhony poté provlékáme síťovými oky.
Dostatečně zaléváme a kontrolujeme stav listů. Sazenice okurek jsou totiž velice citlivé na plísňovitá napadení.
Okurka má vegetační dobu cca 90 dní, potom usychá.
Návod na pěstování okurky nakládačky či okurky polní
Okurky nakladačky i okurky polní nejsou tak citlivé jako okurka hadovka. Pěstování na záhonech snášejí daleko lépe.
Okurky nakladačky můžeme vysít hned do půdy (předpěstování je samozřejmě lepší), okurky polní doporučuji vždy raději předpěstovat.
Okurky nakladačky i okurky polní se nepnou do výšky, ale plazí se po zemi. Proto dodržujte minimálně půlmetrové až osmdesáti centimetrové rozestupy mezi výsadbou či výsevem sazenic. I díky plazivému typu růstu velice snadno chytají plíseň. Zahrádkáři proto volí pěstování v sudech, kde se rostlina plazí dolů a listy nejsou položeny v hlíně. Úspěch pěstování je prý velký.