Jak pěstovat mateřídoušku?

Bylinky se na českých zahrádkách objevují téměř pravidelně, a to z mnoha důvodů. Jejich péče nevyžaduje žádné náročné praktiky, vystačíte si s hrstkou informací. Mateřídouška je na poli bylinkářství velmi oblíbená. Ozdobte si jí i vaši zahrádku. Díky skvělým účinkům prospívá také našemu zdraví.
Pár cenných informaci na začátek
Mateřídouška patří do skupiny trvalek, což znamená, že tam kde ji jednou vysadíte, vydrží až pět let. Proto volte dostatečně velký prostor, abyste ji nebo jiné rostlinky nikterak neomezovaly. Mateřídouška je hojně využívána nejen v léčitelství, ale také v kosmetickém průmyslu a v kuchyni.
Kde ji máme zasadit?
Volte dobře propustnou půdu, která je velmi často vystaveno sluníčku. Daří se ji v půdě alkalické s přídavkem kamínků. Nejlépe je volit stanoviště s přímým sluníčkem, chraňte ji však proti silnému větru.
Pro úspěšné zapuštění do zeminy je důležité pořídit kvalitní semínka. Jejich levné alternativy se opravdu nevyplatí. Bez okolků zasaďte mateřídoušku na místo, kde bude po dobu svých pěti let pobývat. Nejlepším obdobím pro výsev je bezesporu měsíc březen a duben. Semínka saďte ve směru řádků následovným způsobem, jemně je vmáčkněte do zeminy a lehce je přikryjte hlínou.
Květy se na mateřídoušce objevují od května do září. V tomto rozmezí posbírejte lístky a nechejte ji v hloučkách sušit. Krásně voní a hodí se také pro vazby suchých květů. Na konci září rostlinku pravidelně seřízněte, bude nabývat na síle a své velikosti.
Pozor: Pokud vysadíte semínka mateřídoušky na stinném stanovišti, můžete zapomenout na velkolepé květenství i její velikost. Tato rostlinka bude drobná a bude mít sklony ke plazení.