Jak pěstovat lilie

radyweb.cz

Každý, koho upoutá nádhera lilií, zatouží pěstovat tuto květinu na své zahrádce.
Oblíbené jsou pro rozličnost květů různých tvarů a širokou škálu barev. Snad všemi barvami mohou lilie lákat jejich obdivovatele, jedinou výjimkou jsou odstíny modré, ve které se lilie nevyskytují.

Lilie patři mezi nejoblíbenější cibuloviny a bývají často okrasou zahrad a předzahrádek jako květina vyzařující nádech exotiky. Květy lilií ve vázách jsou velmi zdobným prvkem interiérů. Uplatnění nachází též ve vazbách, mnohdy se stávají květinou v kyticích nevěst. Vybírat můžeme z desítek druhů lilií. Musíme mít však na zřeteli jejich různé nároky na pěstování.

Výběr místa výsadby lilií

Lilie můžeme vysazovat na záhony, ale i do nádob. V květináčích se vyjímají zvláště druhy s nižším vzrůstem. Liliím se daří v dobře propustných půdách, obohacených humózními složkami. Potřebují slunné místo, ale i vlhkost, kterou musíme zajistit úměrnou zálivkou. Přílišné zalévání ale i přesušená půda liliím škodí. Jakmile lilie odkvetou, není už zálivka žádoucí.

Způsob výsadby cibulek lilií

Lilie sázíme podle druhů. Ty, které mají kvést nejdříve, sázíme už někdy v polovině měsíce září. Na jaře pak můžeme vysázet druhy kvetoucí v pozdním období. Dbáme na dostatečnou hloubku umístění cibulí. Řídíme se pravidlem, že výška vrstvy nad cibulkou by měla odpovídat trojnásobku průměru cibule v lehčích půdách, při výsadbě do půdy těžší pak stačí dvojnásobek vrstvy. Někteří pěstitelé cibulky lilií chrání před výsadbou fungicidním mořidlem.

Jak hnojit lilie

Liliím dodáváme hnojiva draslíková, běžně se používá např. Cererit. Jakmile lilie odkvetou, není už hnojení žádoucí.

Jak lilie vhodně zazimovat

Lilie můžeme ponechat na stanovišti, dokud není půda vysílena. Projevem nekvalitní půdy je to, že lilie přestanou dobře kvést. V tom případě cibule na podzim opatrně vyndáme z půdy, odstraníme zeminu a necháme vyschnout v dobře větraném prostředí. Přes zimu můžeme cibulky uchovat v nádobách se suchým pískem nebo uložit do hoblin. Lilie, které máme v květináčích skladujeme v místnosti se stabilní teplotou nižší než 10 stupňů. Správným uskladněním připravíme cibulky k opětovnému sázení.