Jak pěstovat krokusy

radyweb.cz

Krokusy nazývané též šafrány patří mezi první květiny, které často ještě na zbytcích sněhu zazáří svými pestrými barvami na skalkách či okrasných záhonech. Patří mezi nejčastěji pěstované jarní cibuloviny.

Výběr krokusů před sázením
Je pouze na nás, pro jaké krokusy se rozhodneme. Existuje široká nabídka kultivarů – a to jak velkokvěté, drobnokvěté, vícekvěté a speciální odrůdy šafránů botanických, které se hodí zejména na osázení skalek.

Výběr stanoviště pro sázení krokusů
Všechny druhy krokusů budou spokojeny jak na slunném stanovišti, tak i v polostínu či v lehkém stínu, což prospívá hlavně jarním druhům. Důležitý je výběr půdy, měla by být dobře propustná, ne příliš mokrá, protože cibuloviny a rostliny hlíznaté nemají přílišné vlhko v oblibě. Je dobré nejprve místo k sázení odplevelit, zlepšit kvalitu půdy pouze kvalitním kompostem, avšak hnojení chlévskou mrvou nebo statkovým hnojivem není vhodné.

Způsob sázení krokusů
Cibulky krokusů vysazujeme v hloubce 7-10 cm. Nejlépe je vysazovat na konci října a později, kdy již ubývá hlodavců na zahrádkách a nehrozí tolik, že by cibuloviny znehodnotili. Velkokvěté druhy krokusů, které kvetou hned brzo zjara, umísťujeme ve skupinách po více cibulkách – a to pět až sedm jedné barvy.

Které odrůdy krokusů jsou nejodolnější
Všechny druhy krokusů snesou třeba i pětistupňové mrazíky – a to i v období květu.
Květy se schoulí k zemi a až se oteplí, vyrovnají své stonky k jarnímu slunci a kvetou bez problémů dál, ale nikdy nekvetou před tím, aniž by půda nebyla aspoň trochu prohřátá od jarního sluníčka. Podzimní druhy šafránů kvetou od září do října.

Dlouhodobá péče o krokusy
Jsou to nenáročné rostliny, stačí je přihnojit kompostem. Po třech až čtyřech letech můžeme krokusy přesázet. Po odkvětu necháváme krokusy zatáhnout a asi koncem června je dobré je vyndat ze země, očistit a prohlédnout je, zda nejsou napadeny chorobami. Takové je nejlépe zničit, aby se tyto choroby nemnožily. Raději dokoupíme nové, abychom se příští sezónu radovali z krásných zdravých jarních květů.