Jak pěstovat hlávkový salát

radyweb.cz

Jste milovníci salátu? Těšíte se už na začátek pěstitelské sezóny, až se vaše záhonky konečně zazelenají? To jistě budete potřebovat pár dobrých rad na to, jak si poradit s pěstováním salátu. Hlávkový salát je typickou zeleninou našich zahrádek. A víte, že můžeme sklízet salát ještě dříve, než ředkvičky? To bude záležet především na vhodném výběru odrůdy a na správném postupu pěstování.

Jakou půdu zvolit pro pěstování salátu

Salátu dopřejeme slunné místo a půdu bohatou na humus. K tomu nám poslouží vyzrálý kompost. Salát nemá rád kyselou půdu, spíše neutrální až alkalickou.

Postup výsevu salátu

Zakoupíme čerstvé osivo. Starší semena salátů rychle ztrácí potřebnou klíčivost. Je možné též zakoupit speciální výsevní pásky, na kterých je již osivo připraveno. Není na škodu též smíchat drobná semínka se suchým hrubším pískem. Pokud sadíme přímo sazenice (předpěstované nebo zakoupené u prodejců), dbáme obzvlášť na pravidelnou zálivku. Je dobré ke každé rostlince jednotlivě nalít trochu vody. Je to lepší, než zalévat jen povrchově plošně konví celý záhon. Salát zaléváme zásadně ráno a dopoledne, aby rostliny mohly oschnout. V případě večerní zálivky mohou rostliny salátu více napadat houbové choroby a plísně.

Pěstování salátu si usnadníme používáním netkaných textilií, které brání bujení plevele a udrží půdu teplou a vlhkou. A také hlávky salátu sklidíme poměrně čisté. Sklízíme zásadně ráno, kdy je salát ještě čerstvý a křehký.

Dělení odrůd salátu

Hlávkový salát dělíme na tzv. rychlený a polní
Polní hlávkový salát dále můžeme rozdělit na jarní, letní a zimní
Odrůdy salátu volíme tedy hlavně podle období, kdy plánujeme jeho sklizeň

Odrůdy k rychlení

Pro nejrannější sklizeň salátu vyséváme osivo už v lednu a únoru do misek, opatrně zeminu kropíme a když vzejdou dva pravé lístky rostlinky, přepícháme je do kontejneru s rašelinou, kde salátovou sadbu necháme dorůst do tří až pěti pravých listů. Při následném sázení na záhon nikdy nesmí přijít tzv. srdéčko rostlinky pod úroveň půdy, jelikož by mohlo uhnít. Salát sázíme ve sponu 25 x 30 cm.

Saláty můžeme sklízet takřka od jara až do podzimu. Je to výtečná zelenina se širokým využitím.