Jak pejska ochránit před klíšťaty

radyweb.cz

Sezóna klíšťat je v plném proudu a tak je nejvyšší čas se postarat o naše psí kamarády. Vzhledem k tomu, že pejsci potřebují hodně běhat, tak je jasné, že jsou klíšťatům vděčným terčem.

Pokud klíště na zvířeti najdete, je nutné jeho okamžité odstranění. Čím déle je parazit přisátý, tím je větší šance na přenos infekce. Také zvířata můžou onemocnět například Lymskou boreliózou nebo klíštěcí paralýzou. Ale i dalšími chorobami. Proto je zřejmé, že než riskovat závažnou nemoc, tak je lepší riziku předcházet. Pro pejsky je v prodeji hned několik prostředků proti klíšťatům.

Oblíbená pipeta

Antiparazitní pipeta je vhodnou ochranou pro psy do váhy přibližně 20kg. Jedná se o roztok proti parazitům určený k aplikaci na kůži vašeho čtyřnohého miláčka. Je nutné ho umístit tak, aby si ho zvíře nemohlo slíznout. Optimální je střed mezi lopatkami. Pokud máte psů víc nebo se vaše zvíře stýká s dalšími zvířecími kamarády, tak je důležité zabezpečit, aby aplikovaný roztok nemohl slízat jiný pes! Ochranná doba je aspoň 12 hodin. Zvíře by se také nemělo přibližně týden koupat. Pipeta chrání před klíšťaty až čtyři týdny.

Antiparazitní obojek

Další alternativou jsou obojky proti klíšťatům. Ty jsou vhodné pro psy jakékoliv rasy, váhy nebo velikosti. Vyrábí se buď na přírodní nebo chemické bázi. Chemické látky obsažené v obojku jsou silnější a mají tedy větší účinek. Bohužel, ne každý pejsek je dobře snáší. Nesnášenlivost se projeví zarudnutím kůže, častým drbáním a padáním srsti. V takovém případě použijte obojek s přírodními látkami. Obojky účinkují celou nebo velkou část klíšťové sezóny. Proto si většinou vystačíte s jedním. Pokud se váš pejsek rád koupe, je vhodné mu obojek před koupáním sundat. Častým pobytem ve vodě se snižuje jeho doba účinnosti.

Výhodou výše uvedených produktů je jejich účinek i na další parazity. Vedle klíšťat se jedná zejména o blechy a všenky. Na trhu jsou vedle pipet a obojků ještě různé spraye, pudry nebo pěny. Nejsou sice tolik rozšířené, ale zase můžou být pro vašeho pejska šetrnější, pokud je alergický nebo trpí ekzémy. Tyto výrobky se také častěji specializují na konkrétního parazita.

Placený reklamní článek