Jak opravit odřenou barvu na kůži

radyweb.cz

Možná máte boty nebo koženou kabelku. Kožené věci, především z barvené kůže, po nějakém čase ztratí šmrnc a přestanou vypadat jako když byly nové. Opravit přitom odřenou barvu na kůži není nic moc těžkého a zabere to jen několik minut.

Rozdíl v materiálu
Dříve, než se pustíte do opravy odřené kůže, zjistěte si, je-li daná věc vyrobena opravdu z pravé kůže. Syntetické kůže a koženky totiž vyžadují jinou péči a jiný způsob opravy. Pokud ale máte daný výrobek ještě v záruce, neváhejte a běžte ho reklamovat. Jakýmkoliv vlastním zásahem do koženého materiálu okamžitě ztrácíte záruku. Pokud navíc použijete špatné prostředky pro opravu kůže, můžete ji ještě více poškodit.

Odborná oprava
Než se pustíte do opravy odřené barvy, rozhodněte se, zda nechcete nechat opravu odřené barvy na profesionálovy. Pokud máte velmi drahé boty či kožené doplňky, neváhejte a nechte to na odborníkovi. Profesionální oprava vydrží mnohem delší dobu. Pokud však máte levný kožený výrobek, bez jakýchkoliv obav si jej můžete opravit i sami.

Čištění materiálu
Dříve, než se pustíte do samotné opravy odřené barvy, dané postižené místo dobře očistěte. Nejprve jej přetřete vlhkým hadrem, poté suchým a zbavte je mastností a nečistot. Na daném místě se nesmí nacházet žádný prach. Samotná oprava barvy na kůži by měla probíhat v prostředí, kde se nepráší, jelikož všechny smítky prachu, které na daném místě zůstanou, tam zůstanou i po obarvení a to prakticky navždy.

Samotná oprava
Pro opravu poškozeného místa použijte speciální barvy na kůži. Tyto barvy se dají pořídit v drogerii či v obchodech s barvami a laky. Vybírejte požadovaný odstín. Nejlepší je vzít si kousek kůže a přesně vyzkoušet, je-li odstín totožný s požadovaným. Je také nutné myslet na to, že po zaschnutí může mít barva trochu jiný odstín než při samotné aplikaci. Vždy tak počkejte, než barva sama pořádně zaschne. Je-li odstín totožný s požadovaným, můžete bez obav natřít celou poškozenou plochu.