Jak ochladit naše mazlíčky

Když hodnoty na teploměru stoupají závratnou rychlostí, je zapotřebí mít na paměti, že nejenom nám je horko. Mnoho z nás má alespoň jednoho domácího mazlíčka a jemu/jí je stejné vedro jako nám. U nich je zvláště důležité nepřehlídnout signály, že se organismus psa/kočky/králíka či morčete přehřívá, protože ti nám to povědět nemohou.
Základem je hydratace
Ano, je to logické a nabízí se to jako první. Je ale opravdu důležité, aby naše zvířátko mělo při vysokých teplotách k dispozici dostatek vody, kterou budeme pravidelně (minimálně každý den) měnit. Nejlepší způsob je rozmístit po bytě či domě více misek se studenou vodou, ta by však měla být jen o něco málo chladnější než okolní vzduch.
Brouzdaliště je skvělý nápad
Pro psy a kočky milující vodu je ideální volbou brouzdaliště. Ano, brouzdaliště jako pro děti.Nejsou i oni našimi věčnými dětmi? Zvířátko samo pochopí, jak to funguje, není potřeba nic ukazovat nebo předvádět. Chodit v létě na dlouhé procházky je vhodné omezit. Nejlepší je na ně chodit v dopoledních či večerních hodinách a kolem či v blízkosti vodních toků, kde by se mohl pejsek v případě potřeby napít.
Můj pes/moje kočka nemá rád/a vodu
Pokud Váš mazlíčeknení zastáncem vodních radovánek, i tak je tu možnost, jak mu/jí zpříjemnit letní dny. Stačí pořídit tzv. chladící gelovou podložku, kterou pouze položíte na zem nebo na oblíbené místo a pejsek/kočička ji bude využívat jako dočasný pelíšek. Gelová vrstva na podložce se postará o to, aby měla oproti okolí o pár stupňů méně a zároveň bude Vašeho mazlíčka chladit na nejdůležitějších místech, kterými jsou packy a bříško. Ne všem psům ale lenošení na chladnější podložce vyhovuje, aktivnější uvítají chladící vestu pro psy, která vypadá jako klasický obleček. Ten je však zapotřebí před použitím namočit. Nemusíte se ovšem bát, že by mohl pejsek z mokré vestičky prochladnout. Je totiž přizpůsobená tak, aby voda chladila ony důležité partie, ale zároveň psí srst zůstala suchá.
Nezapomínejme ani na ty nejmenší
V případě králíčka, morčete či papouška je vhodné v místnosti nechávat zatažené žaluzie či závěsy, zvláště když máme zkušenost, že do pokoje jde hodně tepla. A zároveň pamatovat na větrání ráno a večer, kdy je nutné, aby se opravdu v celé místnosti vyměnil vzduch. Takto lze předejít možnému přehřátí. V případě že pozorujeme příznaky, kterými jsou rychlé dýchání a nedostatečný pitný režim, je potřeba aktivně zasáhnout. Pokud je králíček/morče zvyklý/é běhat mimo klec, je dobré, aby měl možnost lehnout si na chladivou kachličkovou podlahu, pokud ji nemáme, můžeme využítnapříklad klasický plech. Do klece můžeme umístit láhev se studenou vodou, králík/morče bude ležet v její blízkosti. Část klece zakryjeme mokrým kusem látky a vzduch v ní se ochladí. Jestliže k Vám králíček či morče chová dostatečnou důvěru, můžete ochladit ouška (voda nesmí natéct do uší!) a tlapičky mokrou žínkou, a tak jim ulevit. U této možnosti je však nutné, abyste si důvěrou svého miláčka byli jisti.
Vedra nemají rádi ani papoušci
Hydratace je slovo, které se nyní často opakuje, a je tomu tak i v případě papoušků. Nejedná se jen o vodu v misce či nějakém pítku. Papoušci čerpají vodu převážně z ovoce, které tvoří naprostou většinu jejich jídelníčku, proto můžeme při vysokých teplotách volit takové, které jí obsahuje dostatek. Je nutné si předem zjistit, jaké ovoce Váš druh papouška může a které je naopak pro něj škodlivé. Ovocem ochlazeným v chladničce, papouškovi spíše ublížíme. Určitě nesmíme klec nechávat na místě, kam svítí slunce převážnou většinu dne. Mnoho papoušků miluje vodu, takže koupelí nebo pravidelným rosením nic nepokazíme.
Autor: Lucie Svítilová