Jak na pěstování cibule

radyweb.cz

Pěstování domácí zeleniny patří v českém prostředí k oblíbenému koníčku, který nejen potěší, ale současně ušetří mnoho financí. Chuť je navíc nesrovnatelná se zeleninou, zakoupenou v supermarketech. Mezi nejoblíbenější podomácku pěstovanou zeleninu patří bezpochyby cibule. Jak si takovou cibuli doma vypěstovat?

Pěstování cibule – ze sazečky nebo semene
Pokud jste se rozhodli pro pěstování domácí cibule, v podstatě máte dvě možnosti. Cibule lze pěstovat ze sazečky nebo ze semene, ačkoliv je cibule ze semene trvanlivější, jednodušší je pěstování ze sazečky, což také doporučujeme. Na trhu je k dispozici řada odrůd cibule, vybírat byste měli podle období, kdy chcete cibuli zasadit a také sklidit. Mohou se lišit chutí, velikostí i náročností, proto je třeba zjistit si vlastnosti konkrétní odrůdy a vybrat tu nejvhodnější. Pro pěstování ze sazečky, o kterém se budeme dále bavit, jsou vhodné odrůdy Všetana či Karmen.

Kdy sázet a kam
Odrůdu máte zvolenou, teď je třeba vybrat konkrétní kusy sazečky. Zde je třeba být na pozoru. Důležitá je především jejich velikost, ta by neměla přesáhnout délku 1,5 cm v nejširším místě. Na řadu přichází samotné sázení sazečky cibule. Sází se obvykle v měsících březen až duben, a to do řádků, které si dopředu připravíme. Před samotným sázením si nachystáme kvalitní půdu, která může být obohacena hnojivy.

Sázení a sklízení cibule
Sázíme cibuli vedle cibule asi 10 cm od sebe, řádky by přitom měly být ve vzdálenosti kolem 10 cm. Sazečky pokládáme do hlíny tak, aby záhon lemoval vrcholek cibulky – nesmí být hluboko v zemi, ale ani příliš vysoko. Při pravidelném zalévání a okopávání se můžeme těšit na prvotřídní domácí cibuli, kterou budeme sklízet obvykle v červenci. Takovou cibuli poté můžeme ihned sušit (ideálně na místě, kde nedochází kontaktu s vodou – často např. pod střechou) nebo ihned zpracovávat ke konzumaci. Při skladování je třeba dodržovat uložení na suchém a prodyšném místě, v opačném případě může dojít k vadnutí, hnití či plesnivění.