Jak na chov králíků

Chov králíků patří k velmi oblíbeným činnostem. Ať už se chystáte pěstovat zakrslé králíky čistě jen pro vaše potěšení nebo králíky se záměrem ke konzumaci, důležitá je příprava. K chovu králíků budete potřebovat kvalitní kotec, jehož velikost je závislá na počtu chovaných králíků.
Co si uvědomit do začátku
Představa pěstování králíků je sice krásná, je však nutné položit si praktické otázky, jste-li schopni se o ně pořádně postarat. Jak již bylo zmíněno, hlavním faktorem je mít kam králíky umístit, klec by neměla být příliš malá – měla by zajistit možnost pohybu zvířete. Chov králíků také vyžaduje nutnost každodenní péče.
Vybavení příbytku pro králíky
Ať již plánujete vypustit králíky do králíkárny či malé klícky, vždy by tento prostor měl být dostatečně zateplen. Nejčastěji se tak dělá pomocí sena, u králíků zakrslých můžete zateplení uskutečnit pomocí pelet či pilin. Kotec by měl být také vybaven miskou s krmivou a vodou. Miska s vodou může být nahrazena napáječkou, ze začátku však musí být kontrolováno, je-li králík schopen pít z napáječky.
Krmení králíků
Jeden z důležitých faktorů, které jsou stěžejní pro úspěšnost vašeho chovu, je zajištění kvalitní stravy. Krmit můžete buď pomocí granulovaných směsí, které si zakoupíte či sami namícháte, další možnost je krmení senem. Zajistit základní kvalitní potravu pro králíky je však velmi důležité.
Když se objeví nemoc
Když dojde k onemocnění králíka, jde o problém, který je třeba řešit, není-li už pozdě. Nemoci, na které králíci trpí, jsou velmi snadno přenosné mezi samotnými králíky a dochází tak k vyhynutí celého chovu. Proto je nutné zaměřit se především na prevence ve formě kvalitní stravy, zajištění fyzických potřeb a také na očkování.
Chov králíků nepatří k nejnáročnějším, je však potřeba pravidelného pečování. Při troše snah získáte zdravé králíky, které vám budou přinášet radost a také užitek ve formě masa , které je nesrovnatelně kvalitnější než králičí maso kupované.