Jak doma pěstovat bobkový list (vavřín)

radyweb.cz

Známé koření, jakým bobkobý list je, si můžete pěstovat i doma tak, abyste měli vždy k dispozici čerstvý bobkový list a nebyli závislí na jeho nakupovaání.

Bobkový list je známý jako Vavřín, který vedle užitečného využití v kuchyni může udělat i hodně parády.

Jak pěstovat vavřín

V bytě potřebuje vavřín dostatek světla a čerstvý vzduch, což ovšem neznamená, že by rostlina měla stát v průvanu. Vavřín vyžaduje pravidelnou zálivku, které by se měla o něco omezit během zimního období – v této době by měla být rostlina umístěna v místnosti nejlépe při teplotách okolo 12- 15 stupňů, ideální je proto například zimní zahrada. Naopak během léte ji můžete klidně vyvenčit na zahradě.

Vavřín se pěstuje v půdě, která má složení 2 díly humusu, 1 díl listové země, 0,5 dílu rašeliny a 0,5 dílu písku. Nejvhodnější doba pro hnojení je období rašení, kdy se hnojí určeným hnojivem 1 – 2x měsíčně. Výhodou je, že nebudete mít příliš práce s přesazováním, neboť bobkový list se přesazuje 1x za několik let, ovšem květinář by měl mít vždy kvalitní drenáž.

Co se týká rozmnožování vavřínu, tak nejjednodušší je zakoupit rostlinu v zahradnictví nebo hobby marketu, případně si ji můžete vypěstovat ze semen nebo řízkováním.